Poyrakzöy'de beraat kararını başsavcılık temyiz etmeyecek

Poyrakzöy'de beraat kararını başsavcılık temyiz etmeyecek
Poyrakzöy'de beraat kararını başsavcılık temyiz etmeyecek
 83 sanığın beraat edip bir sanığın dosyasının düştüğü Poyrazköy Davası'nda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, mahkemeye beraat kararını temyiz etmeyeceğini bildirdi. Başsavcılık beraat kararının usül ve yasaya uygun olduğunu belirtti. 

RADİKAL - Poyrazköy davasında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına Başsavcı Vekili Abdurrahman Üşenmez, 2 Ekim tarihinde beraat kararı veren Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne kararı temyiz edebileceğini belirten 'müddeti muhafaza' dilekçesi gönderdi. "Dava dosyasında temyiz incelemesinde bulunulacağından, gerekçeli kararın yazımından sonra dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderilmesi talep olunur" denilen dilekçenin ardından mahkeme gerekçeli kararı yazıp dosyayı Başsavcılığa gönderdi. Başsavcılık yaptığı incelemenin ardından beraat kararını temyiz etmeyeceğine dair yazısını mahkemeye iletti. Temyizden vazgeçme gerekçesi olarak ise Başsavcılık, verilen kararın usül ve yasaya uygun olduğunu belirtti.

BERAAT KARARININ KESİNLEŞMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan davanın gerekçeli kararı müştekilere geçtiğimiz hafta gönderildi. 1 hafta içinde beraat kararı müştekilerce de temyiz edilmezse beraat kararları kesinleşmiş olacak.

TÜM SANIKLARA BERAAT

Aralarında emekli Binbaşı Levent Bektaş, emekli Tuğamiral Şafak Yürekli ve ÇEV eski Başkanı Gülseven Yaşer'in de bulunduğu 83 sanığın "Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak", "Cebir ve şiddet kullanarak yürütme organını ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek", "Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" gibi suçlardan yargılanıp 'üzerlerine atılı suçları işledikleri sabit olmadığından' beraat etti. Dava sürecinde hayatını kaybeden bir sanıkla ilgili dava ise düşürüldü.DHA-Güvenlik - Arzu KAYA-DHA