Poyrazköy cephaneliğiyle ilgili dördü subay altı kişi gözaltında

Poyrazköy cephaneliğiyle ilgili dördü subay altı kişi gözaltında
Poyrazköy cephaneliğiyle ilgili dördü subay altı kişi gözaltında

Poyrazköy?deki arazide 10 el bombası, dokuzu dolu 10 lav silahı, 250 gram C4, 10 dinamik lokumu ve mermiler bulundu. FOTOĞRAF: CNN TÜRK?TEN ALINMIŞTIR

İSTEK Vakfı'na ait Poyrazköy'deki arazide bulunan cephanelikle ilgili olarak dördü görevde ikisi emekli altı asker gözaltına alındı. Bir binbaşının evinde arama yapıldı

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında İSTEK Vakfı’na ait arazideki aramalar dün Ergenekon soruşturmasını yürüten üç savcının yönetiminde sürdü. Aramalarda önceki gün ele geçirilen mühimmatla ilgili olaraksa dördü muvazzaf asker olmak üzere altı kişi gözaltına alındı. İSTEK Vakfı’ysa, arazinin 1992’de İstek Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediğini belirtti.
Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Ekipleri önceki gün öğleden sonra Beykoz Poyrazköy Keçilik Mevkii’nde bulunan ve İSTEK Vakfı’na ait olan arazide kazı çalışması başlattı. 

Lav silahları, bombalar...

Gece saatlerine kadar süren kazıda 10 el bombası, dokuzu dolu 10 lav silahı, 20 ses bombası, 250 gram C4, 19 aydınlatma fişeği, üç gösteri bombası, 10 adet dinamit lokumu, 20 el bombası tapası, sekiz adet G3 piyade tüfeği mermisi ve tabanca mermisi çıkarılmıştı. Ergenekon soruşturması kapsamında yapılan kazılara dün de devam edildi.   Üç savcı kazı yapılan alana gitti. Ancak dün İstanbul’daki yağış nedeniyle üç yerde yapılan kazılara ara verildi. İddiya göre kazıda ele geçirilen mühimmatla ilgili dördü muvazzaf subay, ikisi emekli asker toplam altı kişi gözaltına alındı.

Binbaşının evinde arama
Bu arada emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’ın Beylikdüzü ve Kavacık’taki evlerinde polis arama yaptı. Arama sonrası komşuları Bektaş’ın iyi bir insan olduğunu, zaman zaman birbirlerini ziyaret ettiklerini, Levent Bektaş’ın evde eşi ile yaşadığını söyledi.
İSTEK Vakfı’ysa konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Arazinin 1992’de İSTEK Servis A.Ş. tarafından satın alındığı, ancak askeri yasak bölge ve sit alanı olması nedeniyle hiçbir şekilde tasarruf edilemediği belirtilerek şöyle denildi: “Bu arazinin ikinci derece kara askeri yasak bölge ve sit alanı olması hasebiyle o tarihten bu yana şirket tarafından hiçbir şekilde tasarruf edilememiştir. Araziye giriş ve çıkışlar ancak komutanlığın izni ve asker nezaretinde yapılabilmektedir. Nitekim Beykoz 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin konuyla ilgili olarak 8 Mayıs 2008’de yapılan keşifte de komutanlıktan izin alınıp asker nezaretinde keşif icra edilebilmiştir. Arazi, Milli Savunma Bakanlığı’nca 2008 yılı kamulaştırma planına alınarak işlemlerine başlanılmış ve bu hususta tapu sicil müdürlüğünce kamulaştırma şerhi konulmuştur. Arazi halen Deniz Kuvvetleri SAT Grup Komutanlığı’nca eğitim alanı olarak kullanılmaktadır. Söz konusu arazi bugüne kadar İSTEK Vakfı’nın hiçbir şekilde tasarrufunda ve kullanımında olmamıştır.” (Radikal)

Ortak nokta: Eğitim alanı
Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Beykoz’daki Poyrazköy’de bulunan cephanelik Deniz Kuvvetleri SAT Grup Komutanlığı’nca eğitim alanı olarak kullanılıyor. Ergenekon soruşturmasında bu güne kadar bulunan üç büyük cephaneliğinde askeri eğitim alanlarında olması dikkat çekiyor. Daha önce Ankara’da cephaneliklerin bulunduğu Gölbaşı ve Zir Vadisi Özel, Harekâtçıların eğitim yeri olarak kullanılmıştı. Bulunan cephanelikler şöyle:
12 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda 27 el bombası ve patlayıcılar bulundu.
26 Haziran 2007’de emekli  Binbaşı Fikret Emek’in Eskişehir’deki annesinin evinde 11 kilo A-3 plastik patlayıcı, el bombaları, silahlar mermiler ele geçirildi.
7 Ocak 2009’da Yarbay Mustafa Dönmez’in Sakarya’daki yazlığında 22 el bombası bulundu
Aynı operasyonda Ankara Gölbaşı’nda çok sayıda silah, mühimmat, bomba ve lav silahı çıktı.
Burası daha önce Özel Harekâtçıların eğitim alanıydı.
13 Ocak’ta Ankara Yenikent yakınlarındaki Zir Vadisi’nde 10 kilo plastik patlayıcı, 25 el bombası, antitank mayını, 15 tüfek bulunmuştu. Burası da Özel Harekâtçıların eski eğitim alanıydı.