Poyrazköy Davası

Poyrazköy Davası
Poyrazköy Davası
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşmasına 8'i bu davadan 10'u başka suçlardan 18 tutuklu sanık ile 20 tutuksuz sanık katıldı. Davanın 23. duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edildi.

Tanık Mevlüt Öncel, 1993 yılından beri SAT Grup Komutanlığı’nda görev yaptığını belirterek, Poyrazköy’de yapılan kazılara refakat ettiğini söyledi.

Poyrazköy’de mühimmatın bulunduğu günü anlatan Öncel, "Mesai esnasında araçların geldiğini görünce arama yapılacağını öğrendik. Aramalar 4-5 saat sürdü. Toprak kazınmış, bir poşet görünmüş ama tam çıkarılmamıştı. Mühimmatlar ıslaktı. Su içindeydi ve çok derine gömülmemişti. El bombaları ve sis kutuları vardı. Mühimmatın çoğu kullanılamaz haldeydi. Su içinden çıkan mühimmatın patlama ihtimali olamaz. İlk kazı kepçeyle yapıldı, bulunamadı. Sonra polis buldu" dedi.

"SEHVEN MÜHİMMATA DOKUNDUM"

Aramalar sırasında mühimmatlardan birine dokunduğunu söyleyen Öncel, "Bulunan mühimmatların fotoğrafını çekecektim. Düzeltmek için dokundum. Polis hemen uyardı ve sehven dokunduğuma dair tutanak tuttular. Bir elimde eldiven vardı ama yanlışlıkla eldiven olmayan elimle dokunmuşum" dedi.

SANIK TÜRKŞEN DURUŞMADAN ÇIKARILDI

Öncel’in ardından subay Serhan Karatay tanıklık yaptı. Tutuklu sanıklardan Albay Ali Türkşen tanık subay Serhan Karatay’a, "İncirlik denilen bir yer var. Orasını sorduklarında nereye gidersiniz?" diye bir soru yöneltti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hamzaçebi, "Tanığa tanıklık ettiği konularla ilgili soru sorun. Açıklama yapmanızı istemiyorum" dedi. Mahkeme Başkanının uyarısı üzerine Türkşen, "3 bin metrekarelik yere gidip 1,5 günde aradığını bulan polisler var. Bizi konuşturmuyorsunuz. 200’e yakın duruşmaya girdik. İlk gördüğüm hakim de siz değilsiniz. Usulü biliyoruz" diye yanıt verdi. Mahkeme Başkanı salondaki görevlileri uyararak Türkşen’in duruşmanın düzenini bozduğu gerekçesiyle dışarı çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Türkşen ise "Beni mi dışarı aldıracaksınız? Ben giderim" dedi ve jandarmalar eşliğinde duruşma salonundan çıkarıldı. Duruşma Cuma gününe ertelendi.

Selahattin GÜNDAY - DHA


  ETİKETLER:

  Mahkeme

  ,

  patlama

  ,

  Hakim

  ,

  duruşma

  ,

  açıklama