Poyrazköy davasının üye hakimine HSYK incelemesi

Poyrazköy davasının üye hakimine HSYK incelemesi
Poyrazköy davasının üye hakimine HSYK incelemesi
Poyrazköy davasının eski üye hakimi Mehmet Hamzaçebi hakkında başlatılan inceleme kapsamında davanın sanıklarından emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın avukatı Hüseyin Ersöz müşteki sıfatıyla ifade verdi.

Poyrazköy davasının eski üye hakimi Mehmet Hamzaçebi hakkında başlatılan inceleme kapsamında Poyrazköy davasında emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın avukatı Hüseyin Ersöz müşteki sıfatıyla ifade verdi.


HSYK BAŞMÜFETTİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ


Avukat Hüseyin Ersöz, Poyrazköy Davası'na bakan kapatılan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin eski üyesi Mehmet Hamzaçebi'nin mahkemenin asıl başkanının izinli olduğu bir tarihte başkanlık sıfatıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmasını talep etmişti. Talep üzerine HSYK 3. Dairesi üye hakim hakkında inceleme yapılması için HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit'i görevlendirdi.


"SORUŞTURMA BAŞLATILSIN, GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLSİN" TALEBİ

Anadolu Adalet Sarayı'nda bulunan HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit, avukat Hüseyin Ersöz'ün müşteki sıfatıyla ifadesini aldı. Avukat Ersöz kendi adına ve müvekkili Bektaş adına şikayetçi olduğunu belirterek, hakim Mehmet Hamzaçebi'nin 7 Aralık 2012 tarihinde Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda sanıklar, avukatları ve bilirkişilere yönelik hakaret ettiği ve kendilerine suçlamalarda bulunduğunu ifade etti. Hakim Hamzaçebi'nin yazısında gerçek dışı ve yalan bilgilere yer verildiğini söyleyen Ersöz, kendilerine iftira atıldığını belirterek Hakim Mehmet Hamzaçebi hakkında soruşturma başlatılmasını ve soruşturma tamamlanıncaya kadar görevden el çektirilmesini talep etti. Avukat Ersöz Poyrazköy Davası'nın eski üye hakimini HSYK'ya şikayet eden isimdi.


HSYK BAŞMÜFETTİŞİ RAPOR HAZIRLAYACAK


HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırlayacak. Hazırlanan rapor HSYK 3. Dairesi'ne sunulacak.


Arzu KAYA/İSTANBUL, (DHA)