Poyrazköy'de ikinci cephanelik

Poyrazköy'de gelişmiş dedektörlerle yapılan aramada ikinci bir cephanelik tespit edildi. Ergenekon savcılarının yönetimindeki kazı sonunda 11 LAW silahı, 10 el bombası, beş bubi tuzağı bulundu

 

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy’de İSTEK Vakfı’na ait, ancak yıllardır SAT komandolarının eğitim alanı olarak kullanılan arazideki kazıların dördüncü gününde ikinci büyük cephaneliğe ulaşıldı. Ele geçirilen silahlar ilkinden çok daha fazla. Gözaltına alınan üç subay Beşiktaş Adliye’sine sevk edildi. Subaylara, bu Ergenekon savcılarına suikast girişiminde
Yurtdışında bulunan Bedrettin Dalan’ın yönetim kurulu başkanı olduğu İSTEK Vakfı’nın Poyrazköy’de bulunan arazisinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gelen bir ihbar sonucunda geçen salı günü kazı başlatılmıştı. Kazılar sonunda 10 el bombası, dokuzu dolu 10 LAW silahı, 20 ses bombası, 250 gram C4, 19 aydınlatma fişeği, üç gösteri bombası, 10 adet dinamit lokumu, 800 adet G-3 piyade tüfeği mermisi ve tabanca mermisi çıkarılmıştı. Mühimmat çıkarıldıktan sonra da yerin 25-30 metre altındaki metalleri algılayan özel dedektörlerle aramalar sürdü.
Dün kazının dördüncü günüydü ve akşam saatlerine doğru yeni bir cephaneliğe ulaşıldığı bilgisi geldi. Kazıda şunlar ele geçirildi: 11 LAW silahı, 10 el bombası, 13 sis bombası, 50 milimetrelik ateşleme fitili, beş bomba tuzağı düzeneği, 1500 adet M-16 piyade tüfeği mermisi, 500 adet 9 milimetre çapında tabanca mermisi, dört adet el bombası fünyesi, 23 işaret fişeği. Bu arada salı günü ele geçirilen mühimmatla ilgili gözaltında bulunan emekli Deniz Binbaşı Levent B., Yarbay Ercan K., Binbaşı Emre O. dün adliyeye sevk edildi.

‘Albay Göktaş gömdürdü’ iddiası
Mahkeme bu silahlarla savcılara saldırı hazırlığında olup olmadıklarına dair soru sorulduğu öne sürüldü. Ayrıca soruşturmada daha önceki operasyonlarda tutuklanan Albay Mustafa Levent Göktaş’ın, Levent B.’ye bu silahları verdiği ve sorgusu süren iki albayla birlikte gömdürdüğü yönünde suçlamalarda bulunulduğu öğrenildi. Silah ve mühimmatla ilgisi olduğu belirtilen emekli Yarbay Turan E. ile Deniz Binbaşı Erhan U. aranıyor. (Radikal)