Poyrazköy'deki silahlar TSK'ya aitmiş

Ergenekon operasyonu kapsamında ele geçirilen Poyrazköy cephaneliği ile ilgili çok çarpıcı bir rapor ortaya çıktı. Elde edilen cephanelerin kime ait olduğu uzun süredir tartışılıyordu. Makina Kimya Enstitüsü verdiği bir raporla tartışmaya son noktayı koyduİstanbul Poyrazköy'deki araziden çıkartılan silah ve mühimmatın önemli bölümünün Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğu belirlendi. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "Bu silahlar envanterde yok" dediği silahlar ise muhtemelen Ankara Zir Vadisi'nde bulunanlar.

Silahların orduya ait olduğunu belirleyen kurum Makina Kimya Endüstrisi Kurumu, yani askerin en önemli tedarikçisi.

Makina Kimya Endüstrisi savcılığın talebi üzerine, ele geçirilen silah ve mühimmatla ilgili incelemesini tamamladı, raporunu hazırladı.

14 Mayıs 2009 tarihli rapor 10 sayfadan oluşuyor. Raporda önce bulunan tüm silah ve mühimmat listelenmiş. Karşılarına da, hangi kurumlara verildiği belirtilmiş. Örneğin 9 adet law silahı, Jandarma Genel Komutanlığı'na teslim edilmiş.

Listede bütün kuvvet komutanlıklarının isimleri var. Malzemelerin kimi Kara, Kimi Hava, Kimi ise Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilmiş.

Silahların bazıları da özel kuvvetlere gitmiş.

İlker Başbuğ haklı. Çünkü lav silahları tek kullanımlık. Yani boş lavı saklamanın hiç bir anlamı yok. Makina Kimya Endüstrisi Kurumu'nun raporunda, o boş lavlar da yer almış.

Onların bir kısmının dolu olarak Kara Kuvvetleri'ne, bir kısmının da Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildiği belirtilmiş.

Rapora göre, Poyrazköy'de bulunan el bombalarının bazıları Hava Kuvvetleri'ne, bazıları da Jandarma'ya ait.

Kazılarda bulunan kimi silah ve mühimmat ise yabancı menşeili. NATO anlaşmaları kapsamında yurt dışından getirilmiş.

Onların kayıtlarını ise Milli Savunma Bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler tutuyor. Yani savcının, silah ve mühimmat listesini oraya da göndermesi gerekiyor.

Raporda, menşei belirlenemeyen malzemelere de yer verilmiş. Onların arasında bazı lav silahları ve mühimmat var. Ancak üzerlerindeki seri ve kafile numaraları silinmiş. Ya da kuruma gönderilen listede, bu numaralar eksik bildirilmiş. CNNTürk