@ismailsaymaz

Pozantı'dan sonra Şakran Cezaevi: Çocuklar hortumlarla dövülüp hücreye atılıyor

Pozantı'dan sonra Şakran Cezaevi: Çocuklar hortumlarla dövülüp hücreye atılıyor
Pozantı'dan sonra Şakran Cezaevi: Çocuklar hortumlarla dövülüp hücreye atılıyor
Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi 22 Mayıs'ta Şakran Çocuk Cezaevi'de kalan çocuklarla yaptığı görüşmeyi bir rapora dönüştürdü. Rapora göre cezaevinde çocuklar ağır şiddete maruz kalıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Şakran Çocuk Cezaevi’de müdürün çocukları hortumla dövüyor... Dövülen çocuklar “süngerli odaya” kapatılıp tekrar dayaktan geçiriliyor... 
Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi'nin 22 Mayıs’ta cezaevinde yaptığı görüşmeler rapora dönüştürüldü.
Rapora göre çocuklardan İ.A., dışarıda hafif şekilde görebildiği gözünü tedavi göremediği için içeride kaybetti. Fıtık hastası S.D., dövüldü ve intihara sürüklendi. 

Raporda şu bulgulara yer veriliyor: 

* Çocuk mahpuslardan İ.A.’nın gözü tutuklanmadan önce geçirdiği bir kaza nedeniyle yaralıyken cezaevine girdi. Dışarıda tedavi sayesinde yaz da olsa görebilen gözü, tutuklandıktan sonra tedavinin yarım kalması ve tüm taleplerine rağmen cezaevinde tedavisinin yapılmaması nedeniyle artık görmüyor. Raporda, “Çıplak gözle bakıldığında görülebilen gözündeki problemin çözülmesi önceliği, şu an görmeyen gözünün tedavi ile kurtarılma ihtimali gereği derhal hastaneye sevki zorunluluğu vardır” deniyor. 

* Fıtık hastası olan ve ameliyat olması gereken S.D, 21 Mayıs’ta Aliağa Devlet Hastanesine götürüldü. Doktor olmadığından işlem yapılmadan geri götürüldü. Hastane çıkışında jandarmalardan biri, çocuğun kolunu sırtına doğru kıvırarak arabaya bindirmek istedi. S.D.'de kolunu çok çevirdiğini ve canının yandığını belirtti. Bunun üzerine askerler S.D.’nin üzerine çullanarak, darp etti. S.D.’nin yüzünde, burnunda, boynunda ve kollarında morluk, yara ve çizikler tespit edildi. 

* Çocuklar “Birinci Müdür Emrullah” ve “İkinci Müdür Ercan” ile “Başefendi Uğur” ve diğer gardiyanların kendilerine şiddet uyguladığını, gardiyanlar tarafından süngerli odaya alındıklarını, kameralar kapatılıp dövüldüklerini söylüyor. Ayrıca çoğu zaman süngerli odaya götürülen çocukların elleri ve ayakları plastik kelepçeyle kelepçelendikten sonra gardiyanlar tarafından dövüldüğü belirtiliyor. 

* İkinci Müdür Ercan’ın İ.A.’yı odasında dakikalarca hortumla dövdüğü; çocuğun dayak sonrası kolları ve bacaklarının morardığı belirtiliyor. Çocukların morluk ve kızarıklıkları “ortada ince beyaz, yanlarda iki şerit şeklinde morluklar” şeklinde tanımlıyor. Hortumun da 40-50 cm uzunluğunda olduğu ifade ediliyor. 

* Gardiyanlar çocukları ağır şekilde dövdükten sonra, kurum müdürünün kararı ile "müşahade odası" denen, içinde bir yatak, musluk ve tuvalet olan 2–3 metrekarelik hücrelere kapatılıyor. Günlerce hücrede tutulan çocuklar günlük bir saat havalandırmaya çıkıyor. Geri kalan süreyi hücrede tek başlarına geçiriyor. Cezaevinde toplam 22 tane hücre var ve bunlar hiçbir zaman boş kalmıyor. 

* S.D.'nin cezaevinde yaşadığı işkenceler nedeniyle yaklaşık bir ay önce çamaşır deterjanı içerek intihar girişiminde bulunduğu. Aliağa Devlet Hastanesi’nde dört gün tedavi gördüğü belirtiliyor.