Prefabrik konutlarda kiraya isyan

17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara depreminin ardından geçici barınma sorununu çözmek için yaptırılan prefabrik...

İZMİT - 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara depreminin ardından geçici barınma sorununu çözmek için yaptırılan prefabrik konutlardaki depremzedeler, yılbaşından sonra aylık 15 ile 30 milyon lira arasında kira istenmesine tepki gösterdi. Kocaeli bölgesinde 14 bin 150 prefabrik konutta 40 bin kişi barınıyor.
Çoğunluğu kalıcı konuttan hak sahibi olamayan kiracı konumundakilerin oluşturduğu depremzedeler, valiliğin 1 Ocak'tan itibaren devletçe yaptırılanlardan 15, özel kuruluşlarca yaptırılan ve daha büyük olan prefabriklerden 30 milyon lira kira alacağını belirterek, bunun bir ceza olduğunu savundu.
Deprem bölgesinde konut açığı bulunduğunu, sağlam konut olmadığı gibi kiraların da kendileri için çok yüksek olduğunu belirten Şahsenem Yıldız, "15 milyon lira bile verecek durumda değiliz. Para olmayınca nasıl vereceğiz? Karnımızı zor doyuruyoruz. Bizden nasıl olur da kira isterler? Hiç olmazsa gerçek mağdurlar belirlensin. Onlardan alınmasın" dedi.
İki çocuk annesi Ayşe Korkmaz da şunları söyledi: "Eşlerimiz depremden sonra işsiz kaldı. Bir ara günlük işlerde çalışıyorlardı. Kriz bu iş ortamını da ortadan kaldırdı. Devlet bu prefabrikleri bizim için yapmadı mı? Bir gelirimiz, işimiz olsa burada ne işimiz var?
Yazın 40 derece sıcakta burada kavruluyoruz. Kışın da donuyoruz. Bu şartlarda burada kalmak bize çok mu zevk veriyor? Şu durumda verecek bir tek canımız var. Gelsinler onu da alsınlar. Onlar da rahatlasın, biz de."