@ismailsaymaz

Prefabrikler 'kalıcı' konut...

İzmit'te deprem acısını hatırlatan prefabrik konutlar ortada kaldı. Depremzedelerin boşalttığı 780 prefabrik konut, kurumlar arasındaki yetki tartışması yüzünden bir senedir 'deprem anıtı' gibi harap bir halde duruyor.
Konutların 79'u 'işgal' edilmiş durumda. Bakımsızlıktan hasar gören diğer konutların çatıları, kapıları, pencereleri tek tek sökülerek hurdacılara satılıyor. Kimi konutlar ise ahır olarak kullanıma açılmış...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İZMİT - Bayındırlık Bakanlığı ile İzmit Sivil Savunma Müdürlüğü arasındaki yetki tartışması nedeniyle, kentteki 780 prefabrik ortada kaldı. Marmara depreminde evsiz kalan 50 bin depremzededen artakalan prefabrik konutların 79'u işgal edildi, 243'ü hasar gördü, boşaltıldığı halde sökülmeyen konutların çatısı, kapısı, pencereleri hurdacılara satıldı.
Tam altı yıl önceydi. Marmara'da 17 Ağustos'ta 45 saniye süren 'sallantı', İzmit, Bolu, Düzce, Adapazarı, Yalova, Bursa, İstanbul ve Eskişehir'de 18 bin can aldı, 175 bin kişi evsiz kaldı. Önce çadırkentler, sonra prefabrik konutlar kuruldu. İzmit'te yapılan 21 prefabrik konut bölgesinde 50 bin kişi ağırlandı.
Bir süre direndiler ama...
Depremzedeler altı yıl içinde ya kalıcı konutlara, ya kiraya çıktı ya da bir gecekonduya başını soktu. Geçen sürede, görünümü bozduğu ve artık ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle prefabrik konutlar kaldırılmaya başlandı, sayısı 15 binden, şu an yaklaşık 1000 kişinin yaşadığı 780 prefabrike düştü. Yeni konut sağlanmadan prefabriklerin sökülmesi, depremzedelerin 'ikinci yıkımı' oldu. Bir süre direnen depremzedelerin büyük bölümü, bir süre sonra prefabrikleri boşaltmak zorunda kaldı.
İzmit'in Körfez ilçesindeki prefabrik bölgesi beş yıl önce yapıldı. Depremzedeler 1478 konutta uzun süre yaşadı. İl Sivil Savunma Müdürlüğü'nün son tespitlerine göre, bölgedeki 561 konuttan 167'si sahipsiz kaldı, 45'i özellikle Romanlar tarafından işgal edildi. Kimi konutlar da hayvanların barınağı oldu.
Derince-2 de, prefabrik bölgelerinden biri. E-5 otoyolu kenarına kurulan bölgede, konutlara ekli tahta barakalar da var. İki odalı konutlara mutfak bölümleri eklenmiş. Mutfakları da çitler takip etmiş. Hakkı Taş, konutların sökülüp satılmasından şikâyetçi: "Yanımızdaki prefabrik, bir bakıyoruz ertesi gün yok! Pencere, kapı, çatı, ne varsa çalınmış."
Konutlardan sökülen çatı, kapı ve pencereler Derince'deki kimi hurdacılarda satılıyor. Kapı ve pencereler 20 YTL'ye gidiyor.
Savunma müdürü çaresiz
İzmit İl Sivil Savunma Müdürü Ramazan Yılmaz, prefabriklerin denetiminin 2002'de kendilerine verildiğini, ancak Bayındırlık Bakanlığı'nın 'Konteynırlar benim' demesi üzerine yetki karmaşası doğunca konutların ortada kaldığını anlatıyor: "2004 sonunda geçici personelimizin işine son verildi. Şu an bu bölgelerde ne bekçi ne yönetici var. İşgali ve hırsızlıkları önleyemiyoruz. Bayındırlık İl Müdürlüğü'nün 22 Temmuz 2005 tarihli yazısı uyarınca konutların boşaltılması gerekiyor. Ancak bu işleme de başlayamadık." Diğer illerdeki prefabrik raporu da şöyle:
Adapazarı: Depremden sonra 10 bin 379 prefabrik yapıldı. 8 bin 588'i kaldırıldı. Hâlâ 1469 prefabrikte 5 bin 167 kişi yaşıyor. Boşaltılıp kaldırılmayan 322 konut var.
Bolu: Yapılan 3 bin 293 prefabrikte 15 bin depremzede yaşadı. Kalan 868 prefabrikte, çoğu hak sahibi olmayan 2 bin 400 kişi var.
Düzce: Toplam 6 bin 906 prefabrik konut ve konteynır kuruldu. Bu konutlarda 28 bin kişi yaşadı. Kalan 300 konutta 280 aile var.
Yalova: 5 bin 216 prefabrikten 285'i kaldı. Bu prefabriklerde yaklaşık 1000 kişi yaşıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7549417549410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.