Prefabrikte üçüncü ramazan

17 Ağus-
tos ve 12 Kasım'da evsiz kalan 59 bin kişi, üçüncü ramazana ve kışa, prefabriklerin çözümü güç sorunlarıyla girdi.

İZMİT/BOLU/ADAPAZARI - 17 Ağustos ve 12 Kasım felaketleriyle sarsılan deprem bölgesinde binlerce kişi üçüncü ramazanı da prefabrik konutlarda karşıladı. Adapazarı'nda prefabrik konutlarda yaşamaktan bıkan bazı depremzedeler ise ölümü göze alarak, gelişigüzel onarılan hasarlı evlerine taşınmaya başladı.
Kocaeli'de 45 bin kişi
Kocaeli'deki konut açığı nedeniyle 11 bin 738 aileden oluşan toplam 45 bin 537 kişi, üçüncü ramazan ayını da 30 metrekarelik prefabriklerde geçiriyor. Kocaeli'nde 'prefabrik nüfusu'nun en kalabalık olduğu bölge merkez ilçe İzmit. Buradaki Yahyakaptan ve İzmit 8-B prefabrikleri ile yakın beldeler Kullar 1, 2 ve 3. Bölge, Uzunçiftlik, Köseköy, Bahçecik, Yuvacık, Döngel prefabriklerinde toplam 23 bin 922 kişi yaşıyor. Bunu 5 bin 630 kişi ile Gölcük, 5 bin 555 kişi ile Körfez ilçesi prefabrikleri izliyor. Gebze, Karamürsel ve Derince ilçeleri ile beldelerindeki prefabriklerde yaşayanların sayısı ise 447 ile 2 bin 500 arasında değişiyor.
Yardımlar da kesildi
Deprem bölgesinde tüp ve erzak yardımının kesilmesinin ardından ekonomik krizle birlikte işsizlik de artınca depremzedenin yaşam koşulları daha da ağırlaştı. Kullar Prefabrikleri'nde oturan ve burada üçüncü ramazanı geçirmekte olan Durak ailesinin sıkıntısı da diğerlerinden farksız.
200 milyon liralık emekli maaşıyla geçinen Sultan Durak hem kalbinden hem de solunum yollarından rahatsız. Bir çocuğu askerde olan, iki çocuğu ise ilkoğretim okuluna devam eden Durak, "Ekonomik krizden önce ek işler yapıyorduk. Ancak şu anda iş bulmak imkânsız. Burada kalan birçok kişi de işten çıkarıldı. Askerdeki oğluma para gönderemiyorum. Emekli maaşım ancak ekmek parasına yetiyor. Ramazanda da ilk iftarımızı kuru ekmek ve nohutla yaptık" diyor.
Bolu'da da durum kötü
Bolu'da da 3 bin 607 konutta yaşayan 13 bin 607 depremzede ramazana sorunlarla girdi. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın yaptırdığı Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) Prefabrik Konutları'nda barınan depremzedeler yağışlı havalarda prefabrik konutlarının sular altında kaldığını belirterek, "Her yağmurda sular altında kalmaktan bıktık" diyor.
Korkutan onarımlar
18 bin 970 orta hasarlı binanın bulunduğu Adapazarı'nda ise yaklaşan kışla birlikte, prefabriklerde yaşamaktan bunalan aileler, hasarlı evlerini gelişigüzel onarıp ölümü göze alarak taşınmaya başladı. Bayındırlık Müdürlüğü kayıtlarına göre, şu ana kadar 3 bin 100 orta hasarlı evin onarımının yapıldığı Adapazarı'nda zemindeki sıvılaşma nedeniyle dört ve daha fazla katlı hasarlı binaların onarımına izin verilmiyor. Buna rağmen kentte birçok vatandaş binalarını
kendi imkânlarıyla gizlice onarıyor.
Abdullah Mülayim adlı depremzede, "Artık 30 metrekarelik alanda zor şartlar altında yaşamaktan bıktık. Evi 70 beton direkle destekledim. Oğullarım ve ben evlerimize yerleşeceğiz" dedi.