Prens ile prenses bir gün İstanbul'u gezer

Hollanda Veliaht Prensi William Alexander ve eşi Prenses Maxima,
İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

İSTANBUL - Hollanda Veliaht Prensi William Alexander ve eşi Prenses Maxima, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezdi.
Prens Alexander ile eşi ilk olarak Sultanahmet Camii'ne gitti. Prens ayakkabılarını çıkararak camiye girerken, Prenses Maxima da saçlarını beyaz bir eşarpla örttü. Prens ve Prenses Yerebatan Sarnıcı'na, ardından da Ayasofya Müzesi'ne gitti. Prens Alexander, müze içindeki dilek taşına parmağını sokup dilek diledikten sonra eşine dönerek, "Bu dilekten sonra hâlâ bir prens olmayı diliyorum" diyerek espri yaptı. Çift daha sonra Hasköy'deki Rahmi Koç Müzesi'ni gezdi.
Prens Alexander, Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki bir soru üzerine,
"Buraya gelmeden bir hafta önce Başbakanınız, Wall Street Journal ile yaptığı röportajda, 'Ülkeleri hakkında karar vermeye yetkileri olmayan kişilerle bu tip konuları görüşmeyeceğini' söyledi. Benim de bu konuda, anayasal pozisyonum gereği yetkim yok" dedi.
Portekiz'deki Avrupa Futbol Şampiyonası'na Türkiye'nin katılamamasının üzüntü verici olduğunu da belirten Alexander, Dünya Kupası'nda Hollanda'nın olmaması nedeniyle vatandaşlarının Türkiye'nin başarısına sevindiklerini söyledi. Prens Alexander ile Prenses Maxima özel bir uçakla dün saat 14.30'da Türkiye'den ayrıldı.