Prodi'ye göre hükümet doğru yolda

İtalya Başbakanı Romano Prodi, 'İtalya-Türkiye Stratejik Ekonomi İttifakı' konulu toplantı sonrası soruları yanıtlarken "Hrant Dink olayı konusunda hükümetin tavrı doğru" diye konuştu.

İSTANBUL - İtalya Başbakanı Romano Prodi, 'İtalya-Türkiye Stratejik Ekonomi İttifakı' konulu toplantı sonrası soruları yanıtlarken "Hrant Dink olayı konusunda hükümetin tavrı doğru" diye konuştu.
Prodi bir İtalyan gazetecinin 'Hrant Dink'in öldürülmesi Türkiye'nin AB müzakere sürecini olumsuz etkiler mi?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Hükümet ve siyaset olayın ardından kamuoyuyla aynı tepkiyi verdi. Suçluların anında bulunması da bunun göstergesi. Bunlar tek anlama geliyor. O da herkesin aynı düşündüğüdür. Hükümet bu konuda doğru yoldadır."
Prodi bir başka İtalyan gazetecinin 'Hükümetin 301. madde konusunda değişiklik yapmakta tereddütlü olması, bu gibi olayları cesaretlendiriyor mu?" sorusunu ise şöyle yanıtladı: "Arkadaşlar arasında her konu tartışılır. Sayın başbakanla 301. madde konusunu da görüştük. Burada uygulama çok önemli. Avrupa'da bazı ülkelerde benzer düzenlemeler var. Madde ancak ayrımcılık çok belirgin hale geldiğinde uygulanmalı. Ancak öyle bir şekilde düzenlenmeli ki uygulamada hiçbir tereddüte yer bırakmasın."