Prof. Bilgin yaşamını yitirdi

Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Bilgin, dün uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü. Adı Türkiye'de organ naklinin öncüleri arasında geçen Bilgin'in cenazesi, bugün toprağa verilecek.

ANKARA - Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Bilgin, dün uzun süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü. Adı Türkiye'de organ naklinin öncüleri arasında geçen Bilgin'in cenazesi, bugün toprağa verilecek.
1932 yılında Artvin'de doğan Prof. Dr. Bilgin, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra genel cerrahi uzmanlık eğitimini Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Aultman Hospital'da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda görev yapan ve burada yardımcı doçent, doçent ve profesör olan Prof. Dr. Nevzat Bilgin, bir dönem, fakültenin Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı'nı da yürüttü.
Organ naklinin öncülerinden
Bilgin, 1980 yılında Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı'nda, 1987 yılında Ortadoğu Organ Nakli Derneği'nde (MESOT) ve 1990 yılında Türkiye Organ Nakli Derneği'nde kurucu ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendi. Türkiye'de organ nakli ameliyatlarının yaygınlaşması için yaptığı çalışmalarla büyük başarılara imza atan Bilgin, Başkent Üniversitesi'nde rektör yardımcılığının yanı sıra Tıp Fakültesi'nde dekanlık, Cerrahi Bilimler Bölümler Başkanlığı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini de yürüttü. Bilgin için bugün ilk tören saat 09.00'da Ankara Hastanesi'nde yapılacak.
Daha sonra altı yıldır rektör yardımcılığı görevini sürdürdüğü Başkent Üniversitesi Kampüsü'ne götürülecek olan Bilgin'in naaşı, Kocatepe Camii'ndeki öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7371317371310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.