Prof. Dr. Ahmet İnsel'den YÖK'e boykot çağrısı

Ahmet İnsel, Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne en az oyu alan adayın atanmasına karşı öğretim üyelerini boykot yapmaya çağırdı ve "Bu üniversiteyi aşağılamaktır" dedi.Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel, Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne, en az oyu almasına rağmen YÖK tarafından birinci sıraya yerleştirilen Prof. Dr. Davut Aydın’ın atanmasına tepki göstererek, öğretim üyelerini boykota çağırdı.
Bunun “aşağılama” olduğunu söyleyen Prof. İnsel, “Burada ciddi bir otoriter müdahale söz konusu. Bu, üniversiteyi, öğretim üyelerini aşağılamaktır. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı da YÖK’ün yaptığı bu aşağılamayı doğrulamaktır” dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün rektörlüğe üniversitedeki seçimde en az oyu alan Prof. Davut Aydın’ı atamasına bazı akademiseylerden sert tepki geldi. Konuya ilişkin NTV’ye konuşan Prof. İnsel, öncelikle YÖK’ün tercihinin sorgulanması gerektiğini söyledi.
İnsel, “Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin yüzde 40’ına yakınının tercihini almış bir aday, yeniden aday olmuş. Bu tercihe karşılık YÖK, ne hikmetse, hangi bilgiye sahipse üçüncü gelen adayı birinci sıraya getiriyor. Bence bu, sorunun asıl kaynağını teşkil ediyor” dedi.

Bu aşağılamaktır
İnsel, şöyle devam etti: “Ciddi bir otoriter müdahale var. Bu, üniversiteyi, öğretim üyelerini aşağılamaktır. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı da YÖK’ün yaptığı bu aşağılamayı doğrulamaktır. Üç aday hakkında bilgiye sahip değilim. Kime yakınlar bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Öğretim üyeleri benden daha iyi biliyorlardır. Onlar, kendi yöneticilerini takdir etme yetkisine haizdir. Bu şekilde bölüm başkanlığı yapma yetkisi verilen insanların, kendi yöneticilerini seçme konusunda yetkin olmadıklarını ilan etmiş oluyoruz.”
İnsel, “Ya seçim yapılmasın ya da YÖK kendi atasın. Üniversite öğretim üyelerinin bu otoriter, fütursuz davranışa son demeleri gerekir. Öğretim üyeleri boykot başlatabilir” diye konuştu.


Kim ne kadar oy aldı?
26 Ekim’de yapılan ve 807 akademisyenden 778’inin oy okullandığı rektörlük seçiminde, mevcut Rektör Prof. Fevzi Sürmeli 334, Prof. Hasan Mandal 295, Prof. Davut Aydın 96, Prof. Ahmet Tuncan 28 oy aldı. YÖK, kendisine bildirilen 6 adaydan 334 oy alan Prof. Fevzi Sürmeli’yi üçüncü sıraya, 295 oy alan Prof. Hasan Mandal’ı ikinci sıraya, 96 oy alan Prof. Davut Aydın’ı ise ilk sıraya koyarak Cumhurbaşkanı’na sundu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu üç isim arasından en az oyu alan Prof. Aydın’ı rektör olarak atadı.