Prof. Dr. Alparslan Işıklı, yaşamını yitirdi

Prof. Dr. Alparslan Işıklı, yaşamını yitirdi
Prof. Dr. Alparslan Işıklı, yaşamını yitirdi
İzmir'in Seferihisar ilçesinde, tatil yaptığı sırada plajda yüzerken aniden fenalaştığı belirtilen TÜMOD Genel Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı, ilk belirlemelere göre, geçirdiği kalp krizinden 73 yaşında hayatını kaybetti.

İZMİRİzmir’in Seferihisar ilçesinde, tatil yaptığı sırada plajda yüzerken aniden fenalaştığı belirtilen TÜMOD Genel Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı, ilk belirlemelere göre, geçirdiği kalp krizinden 73 yaşında hayatını kaybetti.

İlçeye bağlı Sığacık Mahallesi Güneşköy Sitesi'nde tatilini geçiren Tüm Öğretim Üyeleri Derneği (TÜMOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Alparslan Işıklı, cumartesi günü saat 20.30'da plajda yüzerken aniden fenaşaltı. İhbar üzerine gelen acil yardım ekiplerinin müdahalesine rağmen Işıklı, kurtarılamadı. İlk belirlemelere göre kalp krizinden öldüğü belirlenen Işıklı'nın cesedi otopsi için Seferihisar Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Işıklı'nın ölüm haberi ailesi, siyaset ve akademi camiasındaki dostları ve yakınlarını üzdü.


IŞIKLI'NIN GEÇMİŞİ
Amasya 1940 doğumlu olan Alparslan Işıklı, yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde (SBF) tamamladı. Öğrencilik yıllarında SBF'de Talebe Cemiyeti Başkanlığı da yapan Işıklı, 1961'de bölümünden mezun oldu ve Fransa 'da Centre Europeen Universitaire de Nancy'de lisansüstü öğrenim gördü. 1962'de asistan olarak girdiği Ankara SBF'de 1973'te doçent, 1980'de profesör oldu.

1990-1994 yıllarında "Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanlığı" ve ardından, bir dönem Öğretim Üyeleri Derneği Başkanlığı da yapan Işıklı, 2001 yılında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından YÖK üyeliğine seçildi ve bu görevi 2005 yılında son buldu. Işıklı TÜMÖD (Tüm Öğretim Elemanları Derneği) Genel Başkanı görevini yürütüyordu. Işıklı'nın Yerli ve yabancı dillerde yayımlanmış çeşitli çalışmaları bulunmaktadır. 


KADİR ÖZEN / DHA