Prof. Dr. Bektaş: Bu yıl 8 büyüklüğünde deprem yaşanabilir

Prof. Dr. Bektaş: Bu yıl 8 büyüklüğünde deprem yaşanabilir
Prof. Dr. Bektaş: Bu yıl 8 büyüklüğünde deprem yaşanabilir
KTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bektaş: 2013 yılı sonuna kadar 7-7.9'dan büyük deprem olma olasılığı çok fazla.

TRABZON - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, son 10 yıllık istatiksel verilere göre bu yıl Türkiye 'de 7-7.9'dan büyük deprem yaşanmasının yüksek bir olasılık olduğunu söyledi.

Bektaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu'nun, "Doğu Anadolu için 7.3'lük deprem beklediğimiz yerler var. Bu nedenle hazırlık çalışmalarına hız verdik" açıklamasında bulunduğunu belirterek, "Nurlu'nun bu söylemi, dünya yıllık deprem istatistiği ve Türkiye'nin doğusunda son 9 ayda yaşanan depremsellikle bütünüyle örtüşmektedir" diye konuştu.

Dünya ölçeğinde, 1900 yılından bu yana 7-7.9'dan büyük yıllık deprem sayısının değişmediğini ve 17 civarında olduğunu vurgulayan Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son 10 yıllık istatiksel veriler değerlendirildiğinde dünyada 2013 yılı sonuna kadar yaşanabilecek 7-7.9'dan büyük deprem sayısı yüzde 95 olasılıkla 2 ila 5 arasındadır. Bu duruma göre 2013 yılının son üç ayına kadar Türkiye'de 7-7.9'dan büyük bir deprem yaşanması olasılıklardan biridir."

Bektaş, Türkiye'nin doğusunda son 9 ayın depremselliğinin ciddi kaygılar yarattığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"4 ve 4'den büyük depremler Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fay sistemlerinin uç kısımlarında kümelenme yapma eğilimindedir. Başka deyişle bu bölgeler, gerilmelerin en fazla arttığı bölgelerdir. Kuzey Anadolu Fayı üzerinde kuzeybatıda Çankırı-Çorum, güneydoğuda Ağrı-Hakkari arasında kalan bölgeler, Doğu Anadolu Fayı üzerinde kuzeydoğuda Erzurum-Kars, güneybatıda ise Hatay-Kahramanmaraş illeri arasındaki bölgeler 2013 yılı sonu veya 2014 yılı başına kadar yaşanması mümkün büyük depremler için kritik bölgelerdir." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115384011538404

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Benim anlamadigim - Volkan1

  Hergun google'dan harita uzerinde gunluk depremleri inceliyorum (1 dakika filan)TR'de genelde Saroz Korfezi,Gokova Korfezi,Kutahya,Bursa ve Van basta olmak uzere 3 veya 4 'de yakin depremler sikca olmakta.Dogu Anadolu'da olacagini bilmsel veriler vermediktan sonra tahmini bende yaparim.Bu acidan halki korkutmaktan baska biseye yaramaz bunlar.

  milleti gerin - aharasa

  saçma sapan istatistiklerle milleti geriyorsunuz. biri 10 yıl der biri 50 yıl öbürü 4 ay. açıkla da meşhur ol öyle mi? bu arada neymiş hep olmuş da onun için gene olacakmış. bu mu bilim? her koşul aynı ise istatistik anlamlı olur, yoksa at çöpe

  olasılık - mehmetkursun1977

  olasılık her zaman var istatistiklerle açıklamak yerine bilimsel veri sunabilseler çok anlamlı olurdu.

  Takipçisi Olalım. - Clear

  Son 4 ayın,takipçisi olalım,görelim,diyorum.Tabi tedbirleri alarak...