Prof. Dr. Çelik: 'Ayasofya 2014'te ibadete açılacak'

Prof. Dr. Çelik: 'Ayasofya 2014'te ibadete açılacak'
Prof. Dr. Çelik: 'Ayasofya 2014'te ibadete açılacak'
Derin Tarih dergisinin 'Ayasofya'yı konu alan bu ayki sayısında Prof. Dr. Mehmet Çelik'in yazısında cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya'nın cami olarak açılacağı belirtiliyor.Yenisafak’ta yer alan habere göre, Derin Tarih dergisinin aralık sayısında ‘Ayasofya’ konusu irdeleniyor. Dergi konuyla ilgili Ayasofya'nın yeniden cami olarak ibadete açılması için kısa bir süre önce Meclis'e kanun teklifi veren MHP Milletvekili ve eski Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu'yla bir röportaj yaptı. Halaçoğlu, Ayasofya kararnamesinin sahte olduğunu savunarak şöyle diyor: “Ayasofya ile ilgili kararnamenin sayısı 1589. Ancak bundan iki gün önceki kararnamenin sayısı ise 1606 sayısı taşıyor. Bir kere sayı tutmuyor. Sonra bu kararname Resmî Gazete 'de yayımlanmamış. Yayımlanmayan kararnamenin hiçbir geçerliliği olmaz. Üçüncüsü ise Atatürk 'ün imzası. Şöyle ki: Kararnamenin tarihi 24 Kasım 1934. Atatürk'ün buradaki imzası daha önce hiçbir yerde atmadığı bir imza. Kemal Atatürk yazdığı imzasında 'a' harfini büyük ve köşeli yapmışlar. Oysa Atatürk 'a' harfini hep küçük ve yuvarlak yazar. Biri Atatürk'e mal edilmek üzere burayı müze yapmış. Yani Ayasofya'da bir sahtekarlık yapmışlar.”

Prof. Dr. Mehmet Çelik ise 'Ayasofya 2014 yılında ibadete açılacaktır!' başlıklı yazısında Ayasofya'nın açılması için milletin şimdiye kadar Menderes, Demirel ve Özal'a talepte bulunduğunu ancak konunun bir sonuca ulaşamadığını anımsatarak ‘bağımsızlık sembolü’ yapının 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Ayasofya'nın cami olarak açılacağını söylüyor. Çelik, Patrikhane'nin psikolojik olarak rahatsız olacağını ancak buna çözüm olarak Ayasofya'nın bitişiğindeki Aya İrini'nin kiliseye çevrilmesini öneriyor.

 

Arınç: Ayasofya'nın güleceği günler yakın

 


  http://www.radikal.com.tr/116404911640495

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - isakent

  Ecdat İstanbul feth ettiğinde parasınıda ödeyerek vakf etmiştir fakat oldu bitti ile bakım yapılacak diyerek ayssofya 1935 emperyalist devletlerin dayatması ile o dönemin yöneticileri tarafından kapattırılmıştır o dönemin yöneticileri malumdur bu ise SEVR antlaşmasının mağlubiyetinin mührüdür ve o mührün kırılmasının zamanı gelmiştir o mührün kırılıp tam bagımsız Türkiyenin ilanının zamanı gelmiştir...

  kuru inat... - drozer

  Bir kuru inat uğruna, insanlığa mal olmuş, dünyada eşi benzeri olmayan bir tarihi eseri yıpratacaklar. Tüm dünyadan insanların bu muhteşem eseri görmesini zorlaştıracaklar. Cami olmasını isteyenler varsa, müze olarak kalmasını isteyenler de var. Ayrıca her konu, onun bunun isteğine göre yürütülmez. Maaşların artmasını isteyenler de var, muhtemelen Ayasofya'nın cami olmasını isteyenlerden çok daha fazla. Ama hükümet bu konuda nedense hiç bir "hassasiyet" göstermiyor.

  İstanbul'da cami ihtiyacı mı var? - tlgthrm

  İstanbul'da her köşebaşında bir cami varken kaç tane müzemiz var? Bıraksınlar artık bu din üstünden siyaset yapmayı. Ayasofya ibadete açıldıktan sonra sırada Başbakanlık konutu'nun Topkapı sarayına taşınması mı olacak?

  Nasıl ikna etmeli? - nedesemboş

  Tüm rasyonel nedenlere kulaklarını tıkıyorlar. O zaman "Bizanslı iki hıristiyan mimarın yaptığı mabedde namaz kılmak caiz değildir" desek bu inatlarındna vaz geçerler mi acaba?

  ... - r11

  Ayasofya müze olarak kalmalıdır..ibadete açılması bu esere zarar verecektir...bırakın artık ucuz din istismarcılığını,bıktık sizin sığ,istismarcı,sahte dünyanızdan...