Prof. Dr. Mehmet Haberal tutuklandı

Prof. Dr. Mehmet Haberal tutuklandı
Prof. Dr. Mehmet Haberal tutuklandı
"Ergenekon" soruşturması kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konulan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı

 

Prof. Haberal'ın kalp spazmı geçirdiği öğrenildi. Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konulan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal rahatsızlanarak Haseki Hastanesi'ne sevk edildi.

“Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alınarak mahkemeye sevk edilen aralarında Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ile Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Manisalı'nın bulunduğu 8 kişi bu sabah saatlerinde tutuklandı.

Mahkemenin tutuklanma kararının ardından rahatsızlanan Prof. Dr. Haberal, adliyeye çağlılan ambulans ile hastaneye götürülmeyi kabul etmemiş ve polis aracı Metris Cezaevi'ne götürülmüştü. Cezaevinde rahatsızlanan Haberal, hastaneye kaldırıldı. Kalp sıpazmı geçirdiği belirlenen Haberal yoğun bakıma alındı.

KALPTE RİTİM BOZUKLUĞU

Haberal'ın kalbinde rtim bozukluğu olduğu tekikten geçirilmesi amacıyla hastaneye götürüldüğü belirtildi.
Haberal sorgusu sırasında da fenalaşarak bayılması üzerine çağrılan sağlık ekibi tarafından yapılan müdahale ile kendine gelmişti.İŞTE TUTUKLANANLARIN İSİMLERİ:

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal
19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay
Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran
Eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel
Emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı,
Hamdi Gökhan Ecevit
Ömer Sadun Okyıltırık

Serbest kaldı

68'liler Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya ise serbest bırakıldı.


NEDEN TUTUKLANDILAR

'Ergenekon' soruşturması kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Erol Manisalı ile 3 eski rektörün, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'yasa dışı terör örgütü üyesi olmak' suçlarını işledikleri yönünde 'kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olgular bulunduğu' gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, özel yetkili cumhuriyet savcılarınca yapılan sorgulamalarının ardından tutuklanma istemiyle İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen ve ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanan, eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu ile İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı'nın, 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' ve 'yasa dışı terör örgütü üyesi olmak' suçlarını işledikleri yönünde 'kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olguların bulunması' dolayısıyla tutuklandıkları belirtildi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ayşe Yüksel, Ömer Sadun Okyıltırık ve Hamdi Gökhan Ecevit'in ise 'yasa dışı terör örgütü üyesi olmak suç şüphesi' gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi.

Bu arada mahkemece sorgulanan şüphelilere, 'Ergenekon' kovuşturması ve soruşturması sırasında şüpheli olarak adı geçen şahısları tanıyıp tanımadıklarının sorulduğu bildirildi.