Prof. Dr. Rennan Pekünlü, tahliye oldu

Prof. Dr. Rennan Pekünlü, tahliye oldu
Prof. Dr. Rennan Pekünlü, tahliye oldu
Ege Üniversitesi'nde, türbanlı öğrencilerin şikayeti üzerine 'öğrenim özgürlüğünü engellediği' gerekçesiyle aldığı 2 yıl 1 aylık cezası Yargıtay tarafından onanınca geçen yıl 27 Kasım'da cezaevine giren Prof. Dr. Renan Pekünlü, cezasının infazını tamamlayarak bugün tahliye oldu. Şartlı tahliye olan Prof. Dr. Rennan Pekünlü, belli zamanlar da imza verecek.

İzmir Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, 2011 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, YÖK'e şikayet edildi. Bunun üzerine, YÖK de türbanlı öğrencilerini almayan Prof. Dr. Renan Pekünlü, hakkında 'öğrenim özgürlüğünü engellediği' gerekçesiyle şikayetçi olunca, 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Bu davadan Prof. Dr. Pekünlü'ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Prof. Dr. Rennan Pekünlü de geçen 27 Kasım tarihinde, öğrencilerine, öğretim üyesi arkadaşlarına, Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda 'Evrim ve Evren' konulu ders verdikten sonra Foça Açık Cezaevi'ne teslim oldu.

Cezasının infazını tamamlayarak bugün saat 14.00'de tahliye olması beklenen Prof. Dr. Pekünlü için arkadaşları, bazı gruplar cezaevi önünde karşılama töreni planladı. Ancak cezaevi yönetimi sabah saatlerinde Prof. Dr. Pekünlü'yü tahliye etti. Bu uygulamanın, cezaevi önünde tahliyenin bir gövde gösterisine dönüşmemesi için yapıldığı öne sürüldü. Prof. Dr. Pekünlü de sessiz sedasız cezaevinden çıkıp, İZBAN'a binip evine gelerek yakınlarına büyük sürpriz yaptı. Prof. Dr. Pekünlü için saat 18.00'de İzmir Barosu Konferans Salonu'nda tören düzenlenecek. Son dersini vererek cezaevine giren Prof. Dr. Pekünlü burada da cezaevinden çıktıktan sonra ilk dersini verecek.


İKİ DAVASI DEVAM EDİYOR

Bu arada Prof. Dr. Renan Pekünlü, aynı gerekçeyle, dört öğrencinin şikayeti üzerine, 12 yıla kadar hapis cezası istemiyle halen 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi'nde, yargılanmaya devam ediyor. Bu davanın önümüzdeki ay duruşmasının olduğu açıklandı. Bunun yanı sıra Prof. Dr. Renan Pekünlü'ye, yine dört kız öğrencinin aynı gerekçeyle açtığı bir başka dava ise 9'uncu Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, rektörlükten yargılama için izin alınmadığı gerekçesiyle, 2013 yılının Nisan ayında iade edildi. 12 yıla kadar hapis cezası istenen bu dosyayla ilgili olarak ise Ege Üniversitesi Rektörlüğü'nün henüz izin vermediği, izin verilmesi halinde de o dosyalardan da bir kez daha Prof. Dr. Pekünlü'nün hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

PEKÜNLÜ'SÜZ KARŞILAMA TÖRENİ

Tahliyenin saat 14.00'te olacağını sanan CHP , Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Balbay'a Özgürlük Girişimi Platformu ve Vardiya Bizde Platformu üyeleri, karşılama töreni yapmak amacıyla Foça Ceza İnfaz Kurumu önünde bir araya geldi. Pekünlü'nün evine döndüğünü öğrenen elleri çiçekli grup, karşılama törenini yine de gerçekleştirdi.
'Uzay Profesörünü Hapse Attık. Eller Marsa Gidiyor Biz Mars Olduk' yazılı pankart ardına geçen grup adına ilk olarak Balbay'a Özgürlük Girişimi Platformu Sözcüsü Gürol Saygı konuştu. Saygı, "Rennan Hoca'mız anayasaya dayalı görev yaptığı halde burada uzun bir süre ceza çekti. Bugün de hocamızı almak için geldik ama herhalde gösteri yapılmasını engellemek için erken saatlerde sessiz sedasız çıkarılmış. Adaletin bu mu dünya diyoruz. Bilim adamları habire içeri girip çıkıyor. Alkışlıyoruz" dedi.
Ardından konuşan ADD Foça Şube Başkanı Neşe Uprak, özgürlük kapısının erken açılmasıyla Rennan Pekünlü'nün ayrıldığını, ama onu gıyabında da olsa karşılamak için, ona sahip çıkmak için burada olduklarını söyledi. Uprak, "Hocamızı özgürlüğün kapısında karşılamak için buradayız. Atatürkçü, aydın bilim adamlarımıza şimdi sahip çıkma zamanıdır. Gün cumhuriyetin kuruluş felsefesine, milli egemenliğe, laik, üniter, sosyal hukuk devletine kararlılıkla sahip çıkma günüdür" diye konuştu. Açıklamanın ardından bir süre alkışlı tepki gösteren grup, sonra sessizce dağıldı.

İZMİR/DHA