Prof. Fincancı ve Koç'a ağır ceza

İÜ Rektörlüğü'nün açtığı soruşturma sonucu, uluslararası başarılarıyla tanınan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile Prof. Dr. Sermet Koç, anabilim dalı başkanlığı görevlerinden alındı.

İSTANBUL - İÜ Rektörlüğü'nün açtığı soruşturma sonucu, uluslararası başarılarıyla tanınan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile Prof. Dr. Sermet Koç, anabilim dalı başkanlığı görevlerinden alındı.
Adli Tıp Kurumu (ATK) Başkanlığı'naKeramettinKurt'un atanmasıyla gündeme gelen AKP kadrolaşması üzerine, dönemin İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri olan İÜ Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fincancı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin aynı anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Koç, görüşlerini kamuoyuna yansıtmıştı. Bunun üzerine İÜ Rektörlüğü soruşturma açtı. Disiplin Komisyonu'nun soruşturması sonucunda, önce 'Disiplin Yönetmeliği'nin 8/1 maddesi gereğince 'aylıktan para kesme' cezası verilmesine karşın, yönetmeliğin 16'ncı maddesi gerekçe gösterilerek, 7'nci madde (Yönetim görevinden ayırma cezası) uygulandı. Fincancı ve Koç, dün de görevlerinden alındı.
Fincancı söz konusu açıklamasında, ATK'nın özerk olmamasını ve başına "ehil olmayanların getirilmesini" eleştirmiş, "Verdiğim her işkence raporundan sonra görevden alındım" demişti. Koç da AKP'nin göreve getirdiği Kurt'un, ATK'ya başkanlık yapabilecek kapasitede olmadığını söylemişti.
İTO Başkanı Prof. Gencay Gürsoy, dün şunları söyledi: "Arkadaşlar seçimle oraya geldi ve İTO'nun en aktif iki üyesi. Üstelik onur kurulunda görevliler ve kurul rektöre intihal (bilimsel aşırma) nedeniy-le meslekten men cezası vermişti. Hakkımızı arayacağız."