Prof. Görür, TÜBİTAK MAM Başkanlığı'ndan istifa etti

Prof. Naci Görür, istifa dilekçesinde, son yönetim değişikliğinden sonra Marmara Araştırma Merkezi'nin geri plana itildiğini öne sürdü.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, görevinden istifa etti. Görür, yaptığı yazılı açıklamada, MAM'ın yönetim ve işleyiş, üretim bakımından TÜBİTAK'ın en başarılı birimlerinden biri olduğunu belirterek, son dört yılda kurumun yaptığı atılım, gerçekleştirdiği hedefler, paydaşları ve kamuoyu önünde kazandığı itibarın bunun açık kanıtı olduğunu belirtti.
Kurumun, 'TÜBİTAK'daki son yönetim değişikliğinden sonra sürekli olarak ihmal edildiği ve geri plana itildiğini' öne süren Görür, şunları kaydetti:
"Kurumun Dünya Bankası, yeniden yapılanma, eğitim, kurs, yurtdışı alımları, yurtdışı seyahatleri, AB 6. Çerçeve Programı, Teknoloji Serbest Bölgesi, Teknoloji Geliştirme Bölgesi, üniversite ilişkileri, benzeri proje ve faaliyetleri büyük ölçüde aksamış, hatta durma noktasına gelmiştir. Ülkemizde, sivil ve savunma sanayiinde önemli bir yere sahip olan böyle bir kuruluşun bu hale düşürülmesi üzücü, bir o kadar da düşündürücüdür.
Bugüne kadar başarıyla yönettiğimi düşündüğüm MAM'ın durumunu içime sindiremediğim ve yapılanların sorumluluğuna ortak olmayı istemediğim için merkez başkanlığı görevimden 6 Nisan 2004 tarihi itibarıyla istifa ediyorum."