Prof. Tosun Terzioğlu hayatını kaybetti

Prof. Tosun Terzioğlu hayatını kaybetti
Prof. Tosun Terzioğlu hayatını kaybetti
Türkiye'nin en saygın bilimadamlarından biri olan Prof. Dr. Tosun Terzioğlu hayatını kaybetti.

RADİKAL - Sabancı Üniversitesi Kurucu Rektörü ve eski TÜBİTAK başkanlarından Prof. Dr. Tosun Terzioğlu (74) dün İstanbul’da vefat etti.

Prof. Dr. Terzioğlu, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle bir süredir tedavi görmekteydi. İstanbul'da dünyaya gelen Terzioğlu, Robert Kolej’in ardından İngiltere’de Newcastle Üniversitesi’nde lisans, Almanya’da Frankfurt Üniversitesi’nde matematik dalında doktora yaptı.

Wuppertal Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi’nde çalışan Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, 1992-1997 yılları arasında TÜBİTAK Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında NATO Bilim Komitesi Türkiye temsilciliği, 1996-1997 yıllarında Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Türk Matematik Derneği başkanlıklarını da yürüten Terzioğlu TÜBİTAK Bilim Ödülü sahibi.

1997 yılında Sabancı Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü olan Prof. Dr. Terzioğlu 12 yıl bu görevi sürdürdü.

Terzioğlu’nun cenaze töreninin ne zaman yapılacağı yarın belli olacak.

TERZİOĞLU'NUN SON RÖPORTAJI

İstanbul’da dün hayatını kaybeden Türkiye’nin sayılı bilim adamlarından Profesör Tosun Terzioğlu son röpörtajını Hürriyet Daily News’dan Barçın Yinanç’a vermişti.

Profesör Aziz Sancar’ın kimya dalında Nobel almasından bir süre sonra 2 Kasım'da yayımlanan röpörtajda Mardin doğumlu bilim adamının kimliğiyle ilgili yapılan tartışmaları anlamsız bulduğunu Orhan Pamuk Nobel’i kazandığında ne kadar çok sevindiyse aynı sevinci Sancar’da da yaşadığını vurgulamıştı.

“Herşeyden önce Sancar’la gurur duyalım” diyen Terzioğlu, Türkiye doğumlu bilimadamının ABD’de yaşamasına yönelik eleştirilerle ilgili ise “Bu tür komplekslere kapılmaya gerek yok. Bilim adamları arasında büyük bir mobilite yaşanıyor. Eskiden Türkiye’ye bilim adamı davet etmekte zorlanırdık; şimdi davet etmeyince güceniyorlar,” diye konuşmuştu.

Nobel ödüllerinin bir iki kişiyle sınırlı kalmaması için Türkiye’nin çok daha fazla bilim ve teknolojiye, araştırma ve geliştirmeye yatırım yapması gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, Türkiye’nin orta gelir tuzağına karşı innovasyona önem vermesi gerektiğini söylemişti.

Bir dönem TÜBİTAK başkanlığı da yapan Türkiye’nin ünlü matematikçisi, kurumun son yıllarda bütçesinin büyük artış göstermesinin sevindirici olduğunu ancak matematik, fizik, biyoloji gibi temel bilimlere eskisine göre daha az önem vermesini eleştirmişti.

Hayatını eğitime adayan Sabancı Üniversite’sinin kurucu rektörü gençlerin bilime daha az ilgili olmasını ise Türkiye’deki üniversiteye giriş sınavlarına bağlamış; bu sistem ve ona bağlı herşeyin toptan değişmesi gerektiğini savunmuştu.

Eleştirilerini her zaman yapıcı bir söylemle dile getiren Terzioğlu, milli araba tartışmalarının yapıldığı dönemde gerçekleşen röpörtajda bu projenin kendisini heyecanlandırmamakla birlikte tartışmaların yanlış bakış açısıyla yapıldığına dikkat çekmişti.

“Bu bir sembol. Doğru yada yanlış bunu tartışmayalım. Benim gençliğimde ‘Türkiye’De biz bunu yapamayız’ denirdi. Turizmde Yunanlılara hayrandık; şimdi pek çok şey değişti. Hep sardağın boş yanını görme eğilimindeyiz. Arabanın nasıl göründüğünü tartışıyoruz; o önemli değil. Önemli olan nasıl bir teknolojiye sahip olduğu.”

Türkiye’nin bazı alanları öncelikli ilan etmesini yanlış bulduğunu, araştırma geliştirmenin her alanda olması gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, “örneğin tarım daha az önemseniyor; bu doğru bir yaklaşım değil” diye konuşmuştu