Prof. Volkan: Mahalle baskısı var

Prof. Vamık Volkan: "Türkiye'de kimlik ayrılığı yoktu, şimdi oluşacak gibi. Dışarıdan gelince değişim daha net görünür. Her gelişte şaşırtan şeyleri, mahalle baskısını görüyorum."

İSTANBUL - Dünyanın dört bir yanında yaptığı çalışmalar nedeniyle bu yıl 27 ülke tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Prof. Dr. Vamık Volkan, son günlerde gündemi işgal eden 'mahalle baskısı'nı kendisinin de gözlemlediğini söyledi.
'Kimlik çatışması'
Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü'nde, 'Kimlik adına çatışma ve katillik' konulu seminerde konuşan Volkan, Türkiye'nin bir dönüşüm süreciyle karşı karşıya olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Eskiden bu kimlik ayrılığı yoktu. Birimiz oruç tutuyordu, diğerimiz tutmuyordu ama toplum kimliğini bir çadıra benzetirsek, hepimiz aynı çadırın altındaydık. Şimdi öyle bir durum ortaya çıkıyor ki, sanki bir kimlik çatışması ortaya çıkacak gibi. İnşallah çıkmaz. Şu anda biraz korku ve heyecanla buna bakıyoruz ancak hemen bir şey söylemek doğru değil. Bir-takım süreçler ortaya çıkacak. Bu süreç ona göre ya yumuşak bir şekilde ilerleyecek ya da talihsiz kötü bir şekle dönecek. Dışarıdan gelip baktığınızda değişim çok net görülüyor. İçinde yaşadığınız zaman bu yavaş yavaş gelişiyor. Mesela altı ay bir sene Türkiye'ye gelmiyorum. Geldiğim zaman beni şaşırtan şeyler, mahalle baskısı görüyorum. Türkiye'de İslami bir yönelim var. Kıyafetten tutun, konuşmalara kadar başka türlü şeyler görüyorsunuz. Önemli olan türbanın altındaki. Ben kimsenin bana karışmasını istemiyorum. Ben dinimden memnunum. Ama birisi 'Senin din anlayışın bir işe yaramaz, gerçek din bu' dese o zaman içimizde bir çatışma olur. Bunu görüyorum."