Prof. Yayla'ya beş yıl hapis talebi

AKP İl Gençlik Kolları'nın geçen yıl düzenlenlediği 'Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri' konulu paneldeki konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ten 'bu adam' diye bahsettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Prof. Dr. Atilla Yayla'nın yargılanma-sına devam edildi.
Haber: TURAÇ TOP / Arşivi

İZMİR - AKP İl Gençlik Kolları'nın geçen yıl düzenlenlediği 'Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri' konulu paneldeki konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk'ten 'bu adam' diye bahsettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan Prof. Dr. Atilla Yayla'nın yargılanmasına devam edildi.
İzmir 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Atilla Yayla, geçici görevle İngiltere'de bulunduğu için katılmadı. Duruşmada, mütaalasını veren savcı, sanık Prof. Dr. Yayla'nın söyleminin,
'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret içerdiğini' savundu. Savcı, Yayla'nın kullandığı sözlerin bilimsel açıklama boyutunu geçtiğini iddia etti ve söz konusu ifadelerin 5816 Sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar kapsamında değerlendirilmesini istedi. Savcı, Prof. Yayla'nın beş yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Duruşma, Prof. Dr. Yayla'nın avukatlarının mütaalaya karşı yazılı savunma vermek istemeleri nedeniyle ertelendi.
Davaya konu sözler
Prof. Dr. Atilla Yayla, 18 Kasım 2006'da, AKP İzmir İl Gençlik Kolları'nın Atatürk Stadyumu Hakem Seminer Salonu'nda düzenlediği 'Avrupa Birliği ve Türkiye İlişkilerinin Toplumsal Etkileri' konulu panele konuşmacı
olarak katılmıştı. Yayla, paneldeki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk'ten, "Kemalizm ilerlemeden çok gerilemeye tekabül etmektedir. İleride bizlere, neden her yerde bu adamın heykelleri ve fotoğrafları var diye soracaklar" diye konuşmuştu. Paneldeki konuşmanın gazetelerde yayınlanması üzerine Yayla, hakkında dava açılmıştı.