Profesör Taşkıran: Osmanlı'da Türk'e 'Eşek Türk' denirdi

Profesör Taşkıran: Osmanlı'da Türk'e 'Eşek Türk' denirdi
Profesör Taşkıran: Osmanlı'da Türk'e 'Eşek Türk' denirdi
Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, "Osmanlı'da Türk aşağılanırdı. Osmanlı'da Türke 'Eşek Türk' denirdi. Biz şimdi 'Türküz' diye övünüyorsak bunu Atatürk'le kazandık" dedi.

ANTALYA - Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Türk Ocakları Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 'Olmasaydı Neler Olurdu?' konferanslar dizisinin ilki, Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. 'Lider Atatürk 'le Kazandıklarımız' konulu konferansa, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Siyasi Tarih Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran konuşmacı olarak katıldı.

Ak Partili Aktay ' Türk diye bir ırk yok' dedi, protesto edildi

TÜRK HALKI ATATÜRK'Ü BENİMSEDİ
Konuşmasında, Osmanlı döneminde yaşananlardan örnekler vererek Mustafa Kemal Atatürk 'ün Türkiye Cumhuriyeti'ne kazandırdıklarını anlatan Prof. Dr. Taşkıran, Türk halkının Atatürk'e bağlılığından bahsetti. Türk halkının Atatürk'ü benimsediğini örneklerle ifade eden Prof. Dr. Taşkıran, 90'lı yıllarda Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete göre halkın İslamiyet'ten sonra en büyük manevi değer olarak Atatürk'ü gördüğünü dile getirdi.
AK Partili Yasin Aktay: Türk milleti ırktan öte

ÇOK CİDDİ BİR SİYASİ KAVGA VAR
Bugün Atatürk'ün halkın gözünde itibarsızlaştırılmak istendiğini savunan Prof. Dr. Taşkıran, bunun beyhude bir çaba olduğunu kaydetti. Türkiye'de marjinal sayılabilecek küçük gruplar dışında Atatürk ve Cumhuriyetle kimsenin derdi olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Taşkıran, "O zaman bugünkü siyasi kavganın sebebi nedir? Kavganın aslı şudur; bu kavganın sebebi daha çok demokrasi, daha çok insan hakları, daha çok açılım ve barış söylemleriyle devletin temel niteliklerini değiştirmeye çalışanlarla, bir de buna 'evet bunlar gereklidir ama bunlar bireysel temelde olmalı, etnik temelde bunları yaparsanız ülkeyi böler, parçalarsınız' diyenlerin mücadelesidir. Bu çok ciddi bir siyasi kavgadır" dedi.
Tayfun Atay yazdı. "Türk ırkı yok, ama aslında ırk da yok "

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay'ın, bir panelde "Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yoktur" sözlerine de tepki gösteren Prof. Dr. Taşkıran, "Osmanlı'da Türk çok iyi anlamda değildi. 'İdraksiz Türkler' tabiri Osmanlı'da en çok kullanılan tabirdi. Osmanlı'da Türk aşağılanırdı. Osmanlı'da Türk'e 'Eşek Türk' denirdi. Biz şimdi 'Türküz' diye övünüyorsak bunu Atatürk'le kazandık. Biz milli devlet olmayı ve milliyetimizi, Türklüğümüzü korkmadan, cesurca söylemeyi de yine Atatürk ve arkadaşlarıyla kazandık. Dün bir akademisyen 'Türk ırkı yoktur' gibi bir laf etmiş, hiç ciddiye alınacak bir tarafı yok bunun. Atatürk ve arkadaşları bize Türklüğümüzle gurur duymayı sağladı" diye konuştu.

DHA - Özgür ÖZTÜRK


  http://www.radikal.com.tr/1163972116397211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  olmasaydi - sguncer

  Bol keseden atip tutmak kolay. Tarih teyzemin seyi olsa seyim olurdu veya "baban kim olurdu bilemezdin serefsiz" tartismalarinin yapildigi bir konu da olmamali ya. Benim de bol keseden iddiam su, kanit gostermiyorum (profesorlerimiz gibi): Mustafa Kemal olmasaydi ve Sevres anlasmasinda kalinsaydi Turkiye 2. dunya savasina Almanya'nin yaninda girmisti. Bu noktadan sonra iki secenek var. Ya nufusumuzun yarisi Sovyetlerle girisilecek topyekun savasta telef olacakti ve savas sonrasi Turkiye SSC kurulmustu, ya da Alman Nazizmi Turkiye'den gelecek taze kanla muzaffer olup bati medeniyeti ve komunizmin ikisini birden alt edecekti.

  - momentum

  Demek ki Osmanlılar Türk olduklarının çok güçlü şekilde bilincindelermiş. Çünkü biz, kendimizi küçümsemeyi severiz, tam da batılıların tersine. Onlar küçümsemeye, kendilerine benzetemediklerinden başlar; biz ise kendimize benzettiğimiz anda küçümsemeye başlarız: "..a, türk'müş lan bu..." Türklüğü küçümsemede hala osmanlılardan aşağı değiliz, kendimizi aşağılayan bir sürü lafımız, deyişimiz var. Ama dedim ya, bütün bunlar Türk olduğumuza kuvvetle inandığımızı gösteriyor. Osmanlılar kendileri Türk olduklarını bildikleri için onu küçümsüyorlardı, aynı şekilde bugün de modern Türkler, kendileri Müslüman olduklarına hala inandıkları için onu küçümserler.

  IRKÇILIK İNSANLIĞA KURULMUŞ HAİN BİR TUZAK. - m.rozbilen

  Sayın Taşkıran Türklüğünü cesurca ve korkmadan söylemeyi Atatürk ve arkadaşları sayesinde kavuştuğunu söylemektedir. O zaman diğer grupların mesela Kürtlerin kürtlüğünü korkmadan ve cesurca söylemeye yıllarca getirilen yasak ve cezalar'a ne demeli? Osmanlı Türk'e eşek Türk dedi diye Kürtlere daha beterini söylemek,aşağılamak, komleksini tatmin midir? Bütün sorun demokrasi anlayışı ve her gruptaki insanlara saygıda düğümlenmektedir.Tek ilaç insan hak ve hürriyetlerine azami saygı göstererek gerçek demokrasiye geçmektir.O zaman ne eşşek kalır ne bi şey.

  Rüzgar nereden eserse... - yalcineren

  Canınız istediğinde "Büyük Selçuklu Torunları" veya "Büyük Hun Tohumları" olursunuz. Hatta İskit, Hazar, Avar, Bolgar ve Göktürk'e kadar gidersiniz. Sonra rüzgar bir terse döner siz de onula beraber eser "Aslında Türk diye bir şey yok" noktasına kadar sürüklenirseniz. Bırakın artık manüplasyonu. Artık toplumlar sizin gibilerin ajitasyonlarınızla eğilip bükülmüyor, bilgiye ulaşmak o kadar zor değil...

  İnsan, yaptığıdır! - mlylmz

  İstediğiniz kadar Türklüğünüzle övünün ama keşke ikiniz de adam gibi birer bilim adamı olaydınız da biz de sizin bilim adamlığınızla övüneydik! İnsan, yaptığıdır; eğer Türklük sizin yaptığınız bir şeyse buyurun istediğiniz kadar övünün ama insan hiçbir katkısının olmadığı bir şeyle nasıl övünür? Bırakın yaratan, övünsün, Türk gibi eşi benzeri olmayan bir şey yarattım diye. Kızamıyorum bile, gülmek dışında...

  Evet Osmanlida türkler kücümsenirdi - siradanbirisi

  Nihayet bir tabuya degindi sayinn profesörümüz. Osmanlilar (tipki Alevilerin cogunlugu gibi) türkmen boylarindan olsalarda türk islam sentezini degil islamci haneficiligi secerek ve annelerinin batili olmasina dayanarak türkmenlikden uzaklasarak Alevileri ve Türkleri kücümsediler. Trajik bir durum olsa gerekki, simdi sünni olmayan Alevi Türkmenleri sevilmez. Oysa osmanlinin köküde türkmenlige dayanir. Osmanliyi sevenler gerceklerle yüzlesmeyi pek sevmezler. Neoosmancilarin yaptigi pembe nostaljiden gercekleri yansitmiyor.

  Türk - iaaaa

  Türk milletinin bugünkü duruma düşmesinin sebebi Türk Ticari Burjuvazisidir. Çıkarları doğrultusunda her dönem Türk proleterlerine arkasını dönen bu kesim burjuvazi, zararlının en büyüğüdür. Türkler devletlerini yeniden şekillendirecekse bu burjuvaziyi silecek bir sistemi esas almalı, temeli bu doğrultuda atmalıdır.