Profesörden tüyler ürperten öneri: Her şehide karşılık bir HDP'li vekil indirilsin

Profesörden tüyler ürperten öneri: Her şehide karşılık bir HDP'li vekil indirilsin
Profesörden tüyler ürperten öneri: Her şehide karşılık bir HDP'li vekil indirilsin
Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli olan, 'profesör' ünvanlı öğretim üyesi Ahmet Atilla Şentürk, sosyal medyadan "Her şehide karşılık, bir HDP'li vekilin indirilmesini" önerdi. Üniversite jet bir kararla Şentürk'ü uzaklaştırdı.

RADİKAL – Türkiye ’yi içine alan şiddet ve öfke sarmalı akademik çalışmalarıyla tanınan isimleri bile adeta birer sosyal medya trolüne dönüştürüyor. Son olarak Arel Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde görevli olan, ‘profesör’ ünvanlı öğretim üyesi Ahmet Atilla Şentürk, “Her şehide karşılık, bir HDP’li vekilin indirilmesini” önerdi. Şentürk büyük tepki çeken bu sözlerinin ardından kendisine tepki gösteren facebook kullanıcılarına da hakaret ve tehditler savurmaya devam etti.

Arel Üniversitesi, Prof. Dr. Şentürk hakkında soruşturma açıldığını ve sonuçlanıncaya kadar profesörün uzaklaştırılmasına karar verildiğini duyurdu.

Divan Şiiri, eski Türk ve Osmanlı edebiyatı gibi konularda çok sayıda kitabı bulunan ve klasik Türk edebiyatı için önemli akademisyenlerden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, kendisine ait Facebook hesabına, “Bu böyle olmaz. Her şehidimize karşılık bir HDP milletvekili indirilmeli” diye yazdı.

Bu korkunç sözlere birçok facebook kullanıcısından tepki gelirken, Şentürk sözlerinin arkasında durdu ve bu kez de şunları yazdı:

“Ağzının salyasını akıtarak sabahlara kadar hırlayan, tehdit mesajları yazan pkk ve hdp köpekleri! Bu ülke bütün kudurmalarınıza karşılık hala susuyorsa, insanımızın asaletindendir. Siz bu muameleye layık değilsiniz. Millet belki insan sıfatına girersiniz diye meclise soktuğunuz o militanlara bir fırsat vermek istedi. Ama görüyoruz ki siz bu dilden anlamıyorsunuz. Yarın insanımız öfkesini tutamayıp tükürmeye başlarsa sizi boğulmaktan kim kurtaracak.”

Arel Üniversitesi ise konuyla ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk'ün 10.08.2015 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama nedeniyle hakkında disiplin soruşturması açılmış ve soruşturma sonuçlanıncaya kadar üniversitemizden uzaklaştırılmasına karar verilmiştir."

HDP'den, Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk hakkında suç duyurusu
 

‘İNDİRMEK’ BAŞKA ANLAMA DA GELİYORMUŞ

Hürriyet gazetesinin ulaştığı Prof. Dr. Ahmet Atilla Şentürk, konu hakkında fazla konuşmak istemediğini belirterek, “Nasıl anlaşılırsa öyle yorumlansın. Yani indirmek aynı zamanda biliyorsunuz milletvekilliğini düşürmek demektir. Bu Türkçe’nin çok açık bir ifadesi. Fazla bir önemi yok, konuşmak istemiyorum. İndirme fiilinin ne anlama geldiğini Türkçe’de açıklarsınız. İndirme kelimesi milletvekilliğini düşürmek anlamına da geliyor” dedi.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/141306814130687

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "İndirilmeli" demeden. - vemerald

  Bu şahsın önce nasıl prof. olduğu araştırılmalı. Bir edebiyat profesörünün Türkçeyi bilmemesi durumu, vahimdir; Düşüncelerini argo ile ifade etmesi, durumu daha da vahim hale getirir. Argoda "indirmek" öldürmek manasındadır. "İndirmek", düşürmek manasında olsa neden topluca değil de her "Şehide" karşı bir siyasi parti milletvekili düşürülsün? Bir siyasi partinin mensupları için "Ağzından salyalar akarak..." diye ağır hakaretler ile söze başlayan bir Profesörün? uygar bir parlamenter demokrasi anlayışı sergilemediği; aksine, sanki seri cinayet çağrısı yaptığı (İlgilenen varsa) savcılarımıza da bir çağrı niteliğindedir. Bir diğer ihtimal de bu şahsiyetin son günlerde ağır bir travma geçirmiş olma ihtimalidir. Tıbbi yönden de yardımcı olunmalı. Meslekten de men edilmelidir. "İndirilmeli" demeden de hisler ifade edilebilir.

  ... - user1080664

  umarim akp ve cb sahip cikmaz..malum..

  kevin cevahir - user742894

  evet ,sonlari yaklastikca,dahada sovenizme ve irkciliga sarilacaklar.bunu biliyorduk. bu bile sizi kurtaramiyacak.son cirpinisiniz bu.

  siyasi oyunlar - mehmetkursun1977

  hitler mantığı ile hareket edersek suriye gibi olmak kaçınılmaz sonumuz olur. biraz sabır.

  Irkçılık - surrealist_tr

  Maalesef egemenler ülkeyi yönetemez hale gelince ırkçılığa ve militarizme yöneltirler halkı.Bu ortamda ne kadar ırkçı varsa görünür olur.

  Suç onda değil! - adnanresit

  Suç onda değil,onu edebiyat profesörü yapan zihniyette.Allah bilir o şahsın şiir ile de arası iyidir! Başka memlekette olsa tüm ünvanlarını anında alırlar.

  Bu Ne Perhiz Demeyin - user1124476

  Cumhurumuzun başının üniversite mezunluğunun tartışıldığı bir ülkemde işte size muhteşem bir profosor profili...hoş gerçi hayvanat bahçesi müdürünü TÜBİTAK ın başına getirilen bir ülke de böyle profosorlerin olması hiçm şaşırtıcı değil.İ