Profesörlere emniyetten 'organ nakli' operasyonu

Türkiye son yıllarda başarılı organ nakli operasyonlarıyla gündeme gelirken Ankara Emniyeti de organ kaçakçılığı yapan bir şebekeye yönelik operasyon başlattı. Ankara, İstanbul , İzmir, Antalya, Adana ve Eskişehir başta olmak üzere 17 ilde gerçekleştirilen operasyonda, aralarında profesörler, doktorlar ve konsolosluk çalışanlarının da bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı.
Operasyon bir ihbar üzerine polisin bir yıl süren teknik ve fiziki takibinin ardından dün başlatıldı. Ankara Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, organ kaçakçılığı yapmakla suçlanan şebekeye, 17 ilde 80 farklı noktada eşzamanlı olarak baskınlar yaptı. Baskınlarda gözaltına alınanlar arasında profesörler, doktorlar ve konsolosluk çalışanları da bulunuyor.
Arama yapılan yerlerde, organ alıcı ve vericilerinin listesinin bulunduğu veri havuzu, ajandalar, yurt dışında organ nakillerinin gerçekleştirildiğine dair tahlil raporları, sahte kimlik ve belgelerle böbrek hastalarının kullandığı ilaçlar ele geçirildiği öğrenildi.

Akraba gibi göstermişler

Maddi durumu kötü kişilerle irtibata geçen şebekenin, organları, aralarında tanınmış işadamlarının da bulunduğu alıcılara sattıkları iddia edildi. Türkiye’de akraba dışı vericilerden organ nakli yapılması, Etik Kurulu kararına bağlı. Bu yüzden şebekenin düzenlediği sahte belgelerle verici ile alıcı hastaları akraba gibi gösterdiği belirlendi.

Turist çıkışı

Organ nakli şebekesinin yurt dışı bağlantıları da ortaya çıkarıldı. Buna göre sahte belge düzenleyemedikleri kişileri turist gibi gösterip Mısır’a götüren şebeke, nakil işlemlerini burada gerçekleştirdi. ‘Örgüt kurmak, yönetmek, örgüt faaliyeti kapsamında organ ticareti yapmak, insan ticareti, resmi belgede sahtecilik, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, tehdit, görevi kötüye kullanma, ve suç delillerini yok etme’ gibi iddialarla suçlanan zanlıların emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.