Profesörlü kürtaj çetesi

Profesörlü kürtaj çetesi
Profesörlü kürtaj çetesi
Malatya Üniversite-si'nden bir profesör ile özel hastaneden bir doçent, yasal süresyi aşan gebeliklere kürtaj iddiasıyla hapiste.

Malatya’da sahte raporlarla, süresi geçen gebeliklerde kürtaj yaptıkları iddiasıyla bir profesör, bir doçent ve iki sağlık çalışanı tutuklanırken Sağlık Bakanlığı soruşturma başlattı.
Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’nün bir süre önce teknik takibe aldığı doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik olarak iki gün önce operasyon düzenledi. Eş zamanlı operasyonlarda Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ö.Ç. ile özel bir hastanede görev yapan kadın doğum uzmanı Doç. Dr. Ş.H. ve iki sağlık çalışanı gözaltına alındı.
Şüphelilerin sahte raporlarla, yasal süreyi geçen gebeliklerde kürtaj yaptıkları ileri sürüldü. Dört şüpheli sorgularının ardından tutuklanarak Malatya E Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
Olayla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı’nca da idari soruşturma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Malatya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi ile Özel Malatya Park Hastanesi’nde görevli bazı personelin 10 haftalık yasal sınırı aşan hamilelikleri sahte raporla sonlandırdıkları iddiasıyla gözaltına alındıklarına’ dair haberlerle ilgili Akdağ’ın talimatıyla Denetim Hizmetleri Başkanlığı’nca idari soruşturma başlatıldığı bildirildi. Açıklamada, adli makamlarca yürütülen sürecin de devam ettiği belirtildi.