Profesyonel Türklere vizesiz Almanya

Türk TIR şoförünün Avrupa Adalet Divanı'nda elde ettiği 'vizesiz Almanya' kararının ardından Berlin vizesiz geçiş için ilk adımı attı


ANKARA - Avrupa Adalet Divanı’nın, TIR şoförü Mehmet Soysal’ın ‘vizesiz Avrupa’ için açtığı davayla ilgili kararı, Alman hükümetini harekete geçirdi. Almanya Federal İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Eyalet İçişleri bakanlıklarına gönderdiği genelgelerde bilim, sanat ve sportif faaliyetler için Almanya’ya gidecek olan Türklerin vizesiz giriş hakkından yararlanabilmeleri konusunda detaylı inceleme yapılmasını istedi. Almanya gümrük ve polis makamlarının, Şengen ülkelerinin ilgili kurumlarıyla yapacağı analizler sonucunda, Adalet Divanı’nın Soysal kararı konusunda uygulanacak rejim belirlenecek. Çalışma sonucunda birçok meslek grubu için ‘vizesiz Almanya’ kararı çıkabilir.
Hürriyet Gazetesi dün, Almanya Federal İçişleri Bakanlığı’nın Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ve Eyalet İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği iki ayrı genelgede TIR şoförü Mehmet Soysal için Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği ‘vizesiz giriş’ kararı doğrultusunda Türkiye’den Almanya’ya montaj, tamir, revizyon gibi işler için gidecek firma çalışanlarından vize istenmeyeceğinin bildirildiğini yazdı. Haberde, TIR şoförlerinin iki ayı geçmemek şartıyla ‘vizesiz’ seyahat edebileceği, bilim, sanat ve sportif faaliyetler için Almanya’ya gidecek Türklerden de vize istenmeyeceği yazıldı.

Henüz sonuçlanmadı
Alman diplomatik kaynaklar ise genelgenin doğru olduğunu, ancak içeriğinin yanlış yorumlandığını belirtti. Alman kaynakların verdiği bilgiye göre, genelgeyle Adalet Divanı’nın Soysal kararıyla ilgili çalışmaları gözden geçirilecek. Almanya’da gümrük, göçmen bürosu ve polis, genelge doğrultusunda, vizesiz geçişin mümkün olup olmadığını araştıracak. Sınır polisinin, Türkiye’den vizesiz gelen birinin sanatçı ya da sporcu olup olmadığına nasıl karar vereceği de bu çalışmalar sonucunda belirlenecek.
Bir TIR şoförünün Bulgaristan’dan vize almak zorundayken Almanya’ya vizesiz girmesinin bir önemi olmadığına dikkat çeken Alman yetkililer, yapılan incelemelerde, diğer AB ülkeleriyle de ortak bir uygulama belirlenebileceğine dikkat çektiler. Bir Alman yetkili, “Almanya, süreci sonuçlandırmak için hassas bir çalışma içinde. Ancak süreç açık değil ve sonuçlandırılmamış” dedi.
Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın yaklaşımının tüm Avrupa ülkelerine örnek olması için girişimlerde bulunuyor. Avrupa Adalet Divanı’nın, “İş için Avrupa’ya gelen Türklerden vize istenmez” kararı üzerinden AB ile de yazışmaları sürdüren Dışişleri Bakanlığı, “Sadece sporcu, bilimadamı ya da sanatçı için değil gazeteci ve işadamları da dahil birçok özel meslek sahibinin vizesiz Avrupa’ya girişinin yolunun açılması gerektiğini” savunuyor.

Şoförün başarısı
Mehmet Soysal, yıllarca Türkiye’deki bir firma adına, Türkiye’de kayıtlı TIR’larla Avrupa’ya mal taşıdı. Bunun için her seferinde Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerinden vize aldı. Ancak Alman makamları, 2000’den sonra Soysal’a vize vermedi. Gerekçe ‘Soysal’ın kullanacağı TIR’ın Alman plakalı olmasıydı’. Soysal, mahkemeye giderek Alman devletinden şikâyetçi oldu. Berlin mahkemesi de Avrupa Adalet Divanı’ndan görüş istedi.
Adalet Divanı ise bu konudaki kararını 1973 tarihli Katma Protokole dayandırdı. Divan, bu metnin ‘Türkiye’de yerleşik bir şirket hesabına çalışıp bu şirket için AB üyesi bir devletin topraklarında hizmet vermek isteyen TC vatandaşlarına vize uygulanmasını öngörmediğine’ hükmetti. Böylelikle Soysal’a vizesiz Almanya yolu açıldı.
Avrupalı diplomatlara göre karar, Türk işadamı ya da şirket çalışanlarına, ‘iş amacıyla AB’ye yapacakları seyahatler’ de vizeden muafiyet getirdi. Fakat AB üyeleri bu durumda ‘vize başvurusu’ yerine ‘vizeden muafiyet başvurusu’na geçmeyi daha ‘uygun’ gördü. Bunun ilk adımını da Almanya attı. Türkiye de, üyeler arasında uygulama birliği sağlanması açısından Avrupa Komisyonu’nu inisiyatif almaya zorlamaya başladı. (Radikal)¡