Program sır; Habur gibi olmayacak

Program sır; Habur gibi olmayacak
Program sır; Habur gibi olmayacak
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın İmralı’da kendisini ziyaret eden milletvekilleri aracılığıyla yaptığı çağrı sonucu, PKK ’nın elinde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerinin ailelerine kavuşması için başlayan süreçte sona yaklaşıldı. İçlerinde bir BDP milletvekilinin de bulunduğu 5 kişilik heyet önümüzdeki günlerde Kuzey Irak’a giderek rehineleri Türkiye’ye getirecek. Heyetin programı sır gibi saklanıyor.
CHP ’li Melda Onur’un elindeki rehine listesini İmralı’ya gidecek BDP heyetine vermesiyle başlayan süreçte sona gelindi. Öcalan, İmralı’da kendisiyle görüşen heyet aracılığıyla, PKK’ya haber alınamayan 16 kamu görevlisini serbest bırakması çağrısında bulundu. PKK’nın bu çağrıya olumlu yanıt vermesi üzerine rehinelerin ailelerine kavuşması için her iki taraf da çalışmalara başladı. PKK, ayrı ayrı yerlerde tuttuğu kamu görevlisi ve güvenlik güçlerini teslim etmek üzere aynı kampa getirirken, BDP ise 5 kişilik bir heyet oluşturdu. Ancak bu kez ikinci Habur görüntülerinin yaşanmaması için taraflar azami çaba sarf ediliyor.

Beş kişi yola çıkacak

Bir BDP milletvekili, bir DTK yöneticisi, İHD, Mazlum-Der ve Diyarbakır Barosu’ndan birer temsilci de heyette yer alacak. Heyet ilk olarak önümüzdeki günlerde Erbil’e gidecek. Erbil’de PKK’dan haber aldıktan sonra Süleymaniye yakınlarında kamu görevlilerini teslim alacak olan heyet, Erbil’deki Türkiye Başkonsolosluğuna getirecek. Burada kamu görevlilerinin Türkiye’ye geçmesi için yasal işlemler yapılacak. İlk olarak kimlikleri doğrulandıktan sonra sınırdan geçebilmeleri için seyahat belgeleri hazırlanacak. Yapılan işlemlerin ardından iki ayrı yolun izlenebileceği belirtiliyor. Heyet, PKK’dan alınan rehinelerle Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu görevlileriyle birlikte karayoluyla Habur’a gelerek buradan Diyarbakır’a geçecek. Ardından askeri uçakla kamu görevlileri evlerine ulaşacak. İkinci bir yol ise askeri bir uçağın Erbil’e giderek kurtarılanları Türkiye’ye getirmesi.


  http://www.radikal.com.tr/112437811243784

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  keşke - qasim

  keşke bir habur da Türkler yapsa. yani gitse habur sınır kapısına, sağ dönen evlatlarına sarılsa ve barış isteğini haykırsa. bence bir kaç habur daha lazım bize. neden habur bu kadar tabulaştırılıyor ki. yarın bir anlaşma olduğunda bu ülkenin insanları evlatlarını tekrar tekrar haburlarda karşılayacak. arkadaş bu Kürdün sevinmesi ne menem bir dertmiş! bütün mesele "Kürt anasını görmesin"e döndü...

  HABUR GİBİ OLMASIN - m.rozbilen

  Ne gibi olsun? PKK'nı elindeki esirlerin gösterişsiz ve hehangi bir propagandaya alet edilmeden teslim alınmaları en uygun ve olması gereken yoldur.Habura kafayı takanlar işin gerçeğini bildiği halde onun bunun gazına gelerek,bir facia gibi gösterilmek istendi.Maalesef başarıldı da.Ama kürtlerin barış özlemini ve buna duyduğu sevinci çok gördük. "Sen sevinemezsin dedik,sevinmeye ve sevinç gösterisinde bulunmaya hakkın yok" dedik.Onlara bunun ne olduğunu göstermeye çalıştık,pişman ettik.Haburu kalkışma gibi görenler,görmek isteyenler barışın olmasını istemediler.Hükümet de baskılarına boyun eğdi.Şimdi de, esirlerin tesliminde Habur gibi olmasın diyor.Oysa olaylar farklı.Her sevinç gösterisi Habur vakası olarak algılanırsa işimiz var demektir.Biraz da iyi niyetle düşünelim ve öküzün altında buzağı aramayalım.

  Hayat - RadikalGokhan

  Yıllardır terör örgütü tarafından alıkonulan yurttaşlarımızın hayatı her şeyin üzerindedir. Adına ne denirse densin süreç bu yurttaşlarımızı sağ salim ülkeye getirebildiğinde yeterince başarılı olmuş sayılacaktır. Önemli olan bu personelin şeref ve haysiyetinin kırılmadan, terör progandasına alet edilmeden yurtiçine getirilmeleridir.

  Barıştan mı korkuluyor? - Gılgameş

  Habur'da olan neydi ki tekrarı istenmiyor. Habur'da olan Kürt Halkı'nın barışa olan güçlü haykırışı idi. Bu güç barışa hazır olmayan iktidarı o kadar ürküttü ki ne yapacaklarını şaşırdılar. Gerçek bu. Gerçek bu ise bugün Habur'un tekrarını istememek ne demek onu düşünün siz.....