Proje değişti: Haliç'e dördüncü köprü yolda

Haliç'e yapılacak köprü projesinde İstanbul Metrosu için 1988'de hazırlanan etüt projeye dönüldü. Buna göre 'Altınboynuz' Unkapanı Köprüsü'nün yerine değil Unkapanı ile Galata köprülerinin arasına inşa edilecek.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Haliç'e yapılacak köprü projesinde İstanbul Metrosu için 1988'de hazırlanan etüt projeye dönüldü. Buna göre 'Altınboynuz' Unkapanı Köprüsü'nün yerine değil Unkapanı ile Galata köprülerinin arasına inşa edilecek. Motorlu araç trafiğine kapalı olacak yeni köprüden yalnızca metro raylı sistem geçecek.
Taksim-Yenikapı Metrosu'nun Haliç geçişi için daha önce karayolu ve raylı sistemi içeren bir proje hazırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metronun eski güzergahına kaydırılmasıyla karayolu bağlantısından vazgeçti. İlk projede, eski Galata Köprüsü'nde olduğu gibi Unkapanı Köprüsü'nün yerine yeni bir köprü yapılacak, böylece Unkapanı'nın motorlu taşıt trafiği ve metro raylı sistemi yeni Unkapanı Köprüsü'nde bir arada yer alacaktı.
İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun yılbaşında 'Tarihi Yarımada Koruma İmar Planları'nı kabul etmesinin ardından bu zorunluluğu ortadan kalkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni Haliç Köprüsü'nün Unkapanı ve Galata Köprüsü arasında, Süleymaniye ve Şehzadebaşı güzergâhında sadece metroyu taşıyacak şekilde ihaleye çıkarılmasına, karayolu trafiğinin mevcut Unkapanı Köprüsü'ne taşınmasına karar verdi. Projeden karayolu bağlantısı çıkarıldığı halde, köprünün genel görüntüsünde değişiklik yapılmadı. Yeni Haliç Köprüsü, yine İstanbul'un yeni simgelerinden biri olacak 'Altınboynuz' şeklinde tasarlandı. Gemi trafiği için Galata Köprüsü'nde olduğu gibi köprüde 40 metre açıklığında açılıp kapanır kapak bulunacak. Toplam uzunluğu 892 metre olarak hesaplanan köprünün 460 metresi Haliç üzerinde, geri kalan kısmıysa, bu köprüye her iki yakadan bağlanan viyadüklerden oluşacak.
Köprü ihalesine yedi firma katıldı, ancak Tekfen teklifini geri çekince geri kalan altı firmadan fiyat teklifi alım sürecine geçildi. Emay Uluslararası Mühendislik-Müşavirlik Limitet Şirketi, Altınok Müşavirlik Mühendislik Taahhüt Sanayi Ticaret Limitet Şirketi, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş., Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri A.Ş., Eser Müşavirlik A.Ş., Yüksel Domaniç Mühendislik Limitet Şirketi, Topbaş'ın çizdiği altınboynuz köprünün mühendislik hesaplamalarını yaparak, belediyeye uygulama projesi teklifinde bulunacak.
Projenin ilk hali
İstanbul Metrosu'nun 1988'de tamamlanan etüt projesinde, Taksim-Yenikapı hattının Haliç'i geçebilmesi için Unkapanı-Yeni Galata Köprüsü arasında yeni bir köprü yapılması öngörüldü ve metronun temeli 1998 yılında yeni köprüye göre atıldı. Ancak Koruma Kurulu'ndan izin alınamayınca, dördüncü bir köprü yerine motorlu taşıtlar ve metronun geçeceği yeni bir Unkapanı köprüsü yapılmasına karar verildi. Üyeleri değiştirilen kurul 2005'de bu kararından vazgeçince belediye de Uunkapanı Köprüsü''nün yıkılmasından vazgeçti.


    http://www.radikal.com.tr/7466237466230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.