Propaganda suçuna yeni kriter

Propaganda suçuna yeni kriter
Propaganda suçuna yeni kriter
4. Yargı Paketi, özellikle örgüt üyeliğinden yargılananlar için hayal kırıklığı oldu. Örgüt üyeliğine dokunulmadı, sadece propaganda suçu düzenlendi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Merakla beklenen 4. Yargı Paketi Meclis’e sunuldu. İmralı süreciyle birlikte büyük beklentinin oluştuğu pakette özellikle örgüt üyeliği konusuna dokunulmaması, tartışma yaratacak gibi. Nitekim pakete dair asıl beklenti, KCK’dan yargılananların tahliyesine yönelikti. Büyük oranda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) dava konusu uygulamaları engellemeye yönelik olan paket sadece propaganda suçuna yeni kriterler getirdi. Pakette yer alan düzenlemeler şöyle:
ÖRGÜT ÜYELİĞİ: TCK’da düzenlenen “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen kişi, ayrıca örgüte üye olmak suçundan da cezalandırılır” ve “Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi örgüt üyesi olarak cezalandırılır” maddelerine dokunulmadı. Böylece özellikle KCK’dan yargılananların beklentisi karşılanmadı.
CEBİR KRİTERİ: Pakette Terörle Mücadele Kanunu’nda düzenlenen propaganda suçuna ‘cebir ve şiddet’ kriteri getirildi. Buna göre, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren kişiler propaganda suçu işlemiş sayılacaklar. Bu suçu basın yayın yoluyla işlemesi halinde ise ceza yarı oranında arttırılacak.
RESİM TARTIŞMASI: Terör örgütünün üyesi veya destekçisi olduğu belli edilecek şekilde, amblem, resim veya işaretlerin asılması ya da taşınması, slogan atılması, üniformanın giyilmesi de propaganda suçu kapsamında. Bu düzenlemelerin büyük bölümü mevcut mevzuatta da var. Ancak ‘resim asılması veya taşınmasının’ pakette propaganda suçuna alınması dikkat çekti. Bu durumda şimdiye kadar resim taşımak suç değilken bu paketin yasallaşması halinde artık suç sayılabileceği yönünde yorumlar var. Örneğin bir eylemde Deniz Gezmiş resmini taşıyan bir kişi hakkında propaganda suçlamasıyla dava açılabilecek. Mevcut düzenlemede örgütün amacının propagandasını yapan kişiye 3 yıla kadar hapis cezası verebiliyordu. Pakette bu düzenlemeye de cebir ve şiddet kriteri konuldu.
SAYIN ÖCALAN: Bir başka düzenleme ise ‘suç ve suçluyu övme’ maddesi. Mevcut düzenlemede suçluyu alenen övene iki yıla kadar hapis vardı. Şimdi ‘açık ve yakın tehlike’ kıstası konuldu. Örneğin; Sayın Öcalan diyen birisi ‘kamu düzeni açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına neden oluyorsa’ suç işlemiş olacak.
ASKERLİKTEN SOĞUTMA: Mevcut düzenlemeye göre, ‘halkı askerlikten’ soğutacak şekilde propaganda yapana iki yıla kadar hapis veriliyordu. Pakette ‘askerlik hizmetini yapanları firara sevk edecek veya askerlik hizmetine katılacak olanlara bu hizmeti yapmaktan vazgeçirecek şekilde teşvik ve telkinde bulunanlara’ hapis cezası var. Böylece askerdeki veya askere alınacak kişiye yönelik propaganda artık suç sayılacak.
İŞKENCEYE ZAMANAŞIMI YOK: İşkence suçu artık zaman aşımına girmeyecek. Ayrıca mevcut mevzuata göre tutukluluğa itirazlarda savcıların görüşleri soruluyordu. Buna da son verildi. Artık tutukluluğa itirazların görüşülmesinde savcıların görüşü alınmayacak. Yine tutukluluğun incelenmesi sırasında sadece cumhuriyet savcılarının görüşü soruluyordu. Bundan böyle sanık ve avukatının da görüşü sorulacak.
200 DOSYA AÇILACAK: Paketteki geçici madde ile 15 Haziran 2012 itibariyle Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi önünde denetlenmekte bulunan kişilerin yeniden yargılanması yolu da açıldı. Söz konusu düzenleme Öcalan’ı etkilemeyecek. Bu kapsamda yaklaşık 200 dosya bulunuyor.

BDP : İlk izlenimimiz hiç olumlu değil

BDP, 4. Yargı Paketi’ni beğenmedi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, paketle ilgili hukuk komisyonlarının ayrıntılı bir teknik inceleme yaptığını belirtti. Baluken şu değerlendirmeyi yaptı: “İlk edindiğimiz izlenim, beklentileri karşılayan, bugüne kadar ortadaki hukuksuzlukları düzeltecek, düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önünü açacak, siyaset yapma ve basın özgürlüğünün önünü açacak düzenlemelerden uzak bir paket. Her şeyden önce TCK’nın 314. maddesine hiç değinilmemiş. Şu anda içerideki arkadaşlarımızın çoğu, bu maddeye atfen yargılanıyorlar.” BDP Milletvekili Hasip Kaplan ise, paketin düşünce özgürlüğü konusunda ağırlaştırıcı hükümler getirdiğini savundu. TMK’nın 6. ve 7. maddelerine arttırıcı yeni hükümler konulduğuna dikkati çeken Kaplan, “Örneğin artık puşi takarsanız da örgüt üyesi olarak ceza alacaksınız” dedi. CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan da paketin beklentilerin çok uzağında olduğunu ifade ederek, “Mesela teröre ya da örgütüne yardım suçu TCK 220. maddeydi. Bunun 6 ve 7. fıkralarında değişiklik olacağı beklentisi vardı. Bu karşılanmamış. ‘Terör örgütüne yardım suçu işleyenler örgüt üyesi gibi cezalandırılır’ diye bir hüküm vardı bu 220. maddede. Dolayısıyla bir taş atan çocuk, örgüte dahil olmadığı halde, örgüt üyesi gibi cezaya mahkûm ediliyordu. Bu kapsamda iyileştirmeler yapılacağı söylenmişti. Buna ilşkin hiçbir şey görmüyoruz. Sadece CMK’nın 311. maddesi 2. fıkrası Öcalan’ın yeniden yargılanmasını önleyen bir maddeydi. Bununla ilgili bir düzenleme yoluna gidilmiş. Orada da bir açıklık yok” dedi.