Protestocular 'şiddeti' sevdi

Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, 'protesto rezaletine' sahne oldu.

İSTANBUL - Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, 'protesto rezaletine' sahne oldu. Şişli'de yaşananlar dakika dakika şöyle gelişti:

 • Şişli 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde 11.00'de başlayan duruşmadan üç saat önce adliye önünde toplanmalar başladı. Kendilerini, 'sivil inisiyatif' diye adlandıran bir grup, üzerinde 'Misyoner çocukları/Orhan Pamuk, Hrant Dink, Hasan Cemal, İsmet Berkan, Murat Belge, Haluk Şahin' yazılı bir pankart açtı, 'Ya sev ya terk et' diye slogan attı. Ressam Bedri Baykam'ın başını çektiği 'Yurtsever Hareket' adlı grup da üzerinde, 'Lütfen Pamuk'u yargılamayın. Onun yanıtını vermek, bizim görevimiz. Kahramanlar istemiyoruz' yazılı Türkçe ve İngilizce parkartlar açtı. Baykam'ın elinde, 'Van'a neden gitmediniz?' yazılı döviz vardı.
 • Pamuk, adliyeye gelirken hem adliye sarayı önünde hem de karşı kaldırımda bekleyen protestocular, Pamuk aleyhine slogan attı. Pamuk, güçlükle duruşma salonuna girebildi. Bu sırada, adliye koridorunda bekleyen bir kadın elindeki dosya ile Pamuk'un yüzüne vurmaya çalıştı. Pamuk, duruşmaya girerken koridordakilerce yuhalandı.
  Koridorda taciz
 • Adliyeye gelen gazeteci Altemur Kılıç davaya müdahil olmak istedi, Pamuk'un, 'terörü teşvik ve tahrik' suçlamasıyla yargılanması gerektiğini söyleyip, bildiri dağıttı. Duruşma salonuna kısıtlı sayıda katılımcı alınırken, Pamuk'u desteklemek ve protesto etmek için gelenler aynı koridorda bekledi. Ülkücüler, destekçi grubu sürekli taciz etti. Bir gazeteciye ropörtaj veren Hrant Dink, ülkücülerin ilk hedefi oldu. Grup, Dink'e, 'Sen de ataların gibi kahpesin' ve 'Tüm hainlerden hesap sorulacak' diyerek sataştı. Dink, koridordan ayrıldı. Dink'e tacizde bulunan ülkücü gruba, destekçi gruptan biri 'Hıyar' dedi. Tartışma büyüyünce araya polis girdi.
 • Dink'e yönelik saldırının üzerine İHD Şube Başkanı Eren Keskin, durumu Emniyet güçlerine aktararak, can güvenliklerinin bulunmadığını ve ülkücülerin salondan çıkarılmasını istedi. Polis, 'Savcı ile görüşün' dedi. Bunun üzerine Başsavcı Metin Fadıllıoğlu ile görüşen Keskin, Fadıllıoğlu'nun, kendisine 'Onları çıkarırsam sorun yaşanır. Polis sayısını arttıracağız' dediğini aktardı.
 • Duruşmanın bitimine doğru koridordaki gerginlik daha da arttı. Keskin, bir ülkücü ile tartıştı, bir ülkücü de destekçi gruba küfretti.
 • Çıkışta açıklama yapan AP üyeleri ülkücülerin küfürlü yumurtalı ve taşlı saldırısına maruz kaldı. Avrupalı kadın konuklara İngilizce küfürler edildi, 'Gidin kendinizi ülkenizde satın' denildi.
 • AP'li gözlemcilerden biri çelme takılarak yere düşürüldü, Cem Özdemir bir ropörtaj verdiği sırada sözlü tacize uğradı, Özdemir'in yanında bulunan bir kadın tokatlandı. Özdemir'in bunun üzerine, 'Lütfen, işlem yapın' diye şikâyette bulunduğu polis memuru, 'Bakarız' demekle yetindi.
 • Ülkücülerin çıkardığı olayları görüntüleyen basın mensupları da şiddetin hedefi oldu. CNN Türk muhabiri Ercüment Alhan, dövüldü. Destekçi grup ve basın mensupları şikâyetçi olmasına rağmen polisin yeterli önlem almadığı gözlendi.
  'Can güvenliğinden endişeliyiz'
 • Yazar Pamuk'un adliye sarayından çıkması ile birlikte ülkücü ve protestocu gruplar yeniden hareketlendi. Pamuk, adliye kapısına yaklaştırılan siyah minibüse binerek adliyeden ayrıldı. Protestocular ise 'Vurun haine', 'Hain' sloganları arasında araca saldırdı. Polis, iki kişiyi gözaltına aldı.
 • Orhan Pamuk'un, Şişli Adliyesi'nden ayrılırken yol bir süre trafiğe kapatıldı, bindiği araca da saldırı düzenlendi. Saldırgan ülkücü grup, bir yandan araca yumurta atarken, bir kişi de ön camı yumrukladı. Bu sırada aracın ön camı çatladı.
 • PEN örgütü Başkanı Eugene Schougin, "Yargılamadan endişeliydik, artık Pamuk'un can güvenliğinden endişe ediyoruz" dedi.


  • http://www.radikal.com.tr/7662967662960

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.