Protestocular zirveye hazır!

NATO zirvesi hazırlıkları sürerken, zirve karşıtları da eylem takvimini açıklamaya başladı.

İSTANBUL - NATO zirvesi hazırlıkları sürerken, zirve karşıtları da eylem takvimini açıklamaya başladı.
KESK, DİSK gibi sendikalarla çeşitli sivil toplum örgütlerince oluşturulan organizasyon komitesi sözcüsü KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı, zirve karşıtı imzaların 25 Haziran'da Meclis Başkanı ve Meclis'teki partilerin başkanvekillerine verileceğini söyledi. 26 Haziran'da da Türkiye'de açık ve kapalı alan etkinlikleri yapılacağını belirten Avcı, zirveye karşı olan herkesi 27 Haziran Pazar günü Aksaray Metro İstasyonu önündeki alanda düzenleyecekleri 'büyük buluşma'ya çağırdı.
Alternatif zirve
TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Meftun Gürdallar ise zirve kapsamında alınan yoğun güvenlik önlemlerini eleştirerek, "184 cadde ve sokak kapatılacak. Alanların kapatılmasını, halkın yaşam alanlarının daraltılmasını kabul etmiyoruz" dedi.
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ise, bugünden itibaren 29 Haziran'a kadar 'barışı ve özgürlüğü konuşmak' için bir dizi toplantı düzenleyecek. Koalisyon sözcüsü Hakan Tahmaz, yerli ve yabancı katılımcıların yer alacağı toplantılardan çıkacak sonuç bildirgesini, 29 Haziran Salı günü Tepebaşı'nda 'alternatif bir zirve' şeklinde kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.
'Bush'u tutuklayın'
Milletvekillerine 22 Haziran günü 'Gelme Bush' kartları göndereceklerini belirten Tahmaz, 25 Haziran saat 14.00'te Sultanahmet Adliyesi'nde ABD Başkanı George Bush hakkında suç duyurusunda bulunarak, tutuklanmasını isteyeceklerini kaydetti.
68'liler Birliği Vakfı Başkanı Gökalp Eren, tüm eylemleri desteklediklerini
açıkladı. Eren, "Zirveyi protesto için 20 Haziran saat 14.30'da Gümüşsuyu'ndaki İTÜ'den Dolmabahçe'ye yürüyeceğiz. 27 Haziran'da ise Aksaray Metro önünde yapılacak büyük buluşmaya katılacağız" dedi.