Protestoda 28 yeni tutuklama

Ankara Başsavcılığı, olaylı YÖK protestosunda 13 kişinin tutuklanmasını az buldu. Mahkeme de 28 kişi hakkında daha gıyabi tutuklama kararı verdi.

ANKARA - YÖK'ü protesto eylemine 13 tutuklama yetmedi. Ankara Basın Savcısının itirazı üzerine, soruşturmanın ilk aşamasında serbest bırakılan 28 kişi hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
Valilik, öğrencilerin YÖK'ü protesto eylemini Kızılay'da yapmalarını yasaklamış, ancak öğrencilerin gösteride ısrar etmesi üzerine polis 67 kişiyi gözaltına almıştı.
Aralarında 18'inden küçük 10 kişi, bir görme özürlü, bir MS ve bir astım hastası da bulunan grup hafta başında savcılığa sevk edilmişti. Savcı, 41 kişi hakkında tutuklama istemişti. Mahkeme 13 öğrenciyi tutuklarken, 28 kişiyi serbest bırakmıştı.
Basın Savcısı Kürşat Kayral, serbest bırakma kararlarına itiraz etti. Savcı Kayral, itiraz dilekçesini, 'gösterinin izinsiz gerçekleştirildiğini,
güvenlik güçlerinin 'Dağılın' ikazına uyulmadığına, eylemcilerin, taş ve sopalarla güvenlik güçlerine saldırdığına, çevredeki bina ile resmi ve özel araçlara hasar verildiğine, 20 güvenlik görevlisinin de yaralandığına' dayandırdı.
Savcı, eylemin, Ankara'nın yaşam standartlarını etkilediği, hayatı felce uğrattığı, toplumda infial uyandırdığı görüşünü de savundu. Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi de bu talep üzerine 28 kişi hakkında gıyabi tutuklama kararı verdi.