@idrisemen

Protestolar sokağı ısıttı

Protestolar sokağı ısıttı
Protestolar sokağı ısıttı
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi
ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul merkezli operasyonun ardından gündeme oturan ‘yolsuzluk’ ve ‘rüşvet’i protesto amacıyla dün Türkiye ’nin dört bir yanında eylemler düzenlendi. Polisin gaz ve tazyikli suyla yaptığı müdahaleler sonucu çok sayıda kişi gözaltına alınırken, Radikal Muhabiri Elif İnce plastik mermiyle vuruldu.
İstanbul’da Taksim Dayanışma Platformu tarafından sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine İstiklal Caddesi’nde toplanan gruplar, Taksim Meydanı’na yürümek isteyince karşısında polisi buldu. Saat 17.00’den itibaren Gezi Parkı ve Taksim Meydanı’nı yayalara kapatan polis, akşam saatlerinden itibaren tazyikli su, biber gazı ve plastik mermiyle müdahalede bulundu. Çevik kuvvet ekipleri de sık sık coplu ve kalkanlarla İstiklal Caddesi’ndeki kalabalıkları dağıtmaya çalıştı.

Gazeteciye mermi

Polisin müdahalesine eylemcilerden bazıları da havai fişeklerle karşılık verdi. Atılan gaz bombalarıdan esnaf ve yılbaşına alışverişine çıkanlar da etkilendi. Radikal muhabiri Elif İnce ise polisin sıktığı plastik mermiyle yaralandı. Vücuduna plastik mermi isabet eden İnce’nin sağlık durumu iyi.
Ankara ’da ise Güvenpark’ta toplanan eylemcilere biber gazı sıkıldı. Attıkları sloganlarla yolsuzlukları protesto eden kalabalık bir grup, AK Parti İl Başkanlığı’na yürümek istedi. Hükümeti istifaya davet eden dövizler taşıyan eylemcilerin bazılarının ayakkabı kutusu taşıdıkları dikkat çekti. Eylemcileri burada polis TOMA ve çevik kuvvet ekipleri ile barikat kurarak durdurdu. Burada belli bir süre slogan atan grup adına yapılan açıklamada, “Soygun, hırsızlık ve rüşvet yangını üflemekle sönmez. Hükümet istifa” denildi.

İzmir’de arbede

İzmir’deki eylemin adresi Alsancak’tı. Hükümet İstifa” sloganları atarak Halk Bankası’na doğru yürüyüşe geçen protestocular en işlek cadde olan Talatpaşa Bulvarı’nı trafiğe kapattı. Grup, daha sonra Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüşe başladı. Buradan ayrılan bir grup ise İzmir Valiliği önüne kadar yürüdü. Eylemcilerle polisler arasında zaman zaman arbede yaşandı.
Adana’da Atatürk Parkı’nda toplanan bazı sendika, siyasi parti üyeleri ve üniversite öğrencileri hükümeti istifaya çağırdı. Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde A, Ak Parti ilçe binası önünde hükümeti dolarlı ayakkabı kutularıyla protesto etti. Afyonkarahisar’da da Yeşilyol Caddesi’nde toplanna bir grup, hükümetin yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna yönelik tutumuna karşı eylem yaptı. Eylemcilere, bazı yurttaşlar ve esnaf da alkışlarla destek verdi. Gruptakiler topladıkları 22 lira 25 kuruş ve 2 doları Başbakan Erdoğan’a göndermek için bankaya gitmek istedi. Ancak polis, gruba müdahale ederek bankaya girmesine izin vermedi. İzmit’te de yaklaşık 500 kişi yolsuzluğu protesto eylemi yaptı.