Protestolara 'yataklık' cezası

Yargıtay, F tiplerini protesto eylemleri nedeniyle TSİP lideri Koçak ile iki partiliye 'yardım ve yataklık'tan verilen 3 yıl 9 aylık hapis cezalarını onayladı.

ANKARA - Yargıtay, 117 mahkûmun ölümüyle sonuçlanan F tipi cezaevlerini protesto eylemlerine verilen desteği cezalandırdı. 9. Ceza Dairesi, eski Türkiye Sosyalist İşçi Partisi (TSİP) lideri Turgut Koçak ile partinin eski iki üyesine 'terör örgütüne yardım ve yataklık'tan verilen 3 yıl 9'ar ay hapis cezasını onayladı.
TSİP'e yönelik operasyon Aralık 2000'de yapılmış ve ardından Ankara DGM'de dava açılmıştı. DGM savcısı, F tipi cezaevlerini protesto yönündeki açıklama ve faaliyetleri suç olarak değerlendirmişti. Ölüm oruçlarına destek olmak amacıyla 'bazı örgütlerin silahlı çete elemanlarının' sokakta başlattıkları gösterilerin, devamlı TSİP merkez binası önünde 'start' aldığı tespitine yer verilen iddianamede, ayrıca parti binasında yapılan aramada ele geçirilen suç unsurları da şöyle sıralanmıştı:
"Binanın salon duvarlarına asılı olan ve üzerinde 'Yaşasın ölüm orucu direnişimizin zaferi', 'Buca, Ümraniye, Ulucanlar evlatlarımız hiç teslim olmadı ki', 'Hücreler ölümdür, karşı çıkalım' yazılı bez pankartlar ile önceki açlık grevlerinde ölmüş örgüt mensuplarının fotoğrafları."
Bu suçlamayla yargılanan eski TSİP Genel Başkanı Turgu Koçak ile parti üyeleri Hasan Yavaş ve Necmi Özyurda, TCK'nın 'yasadışı örgüte yardım yataklık suçu'nu düzenleyen 169. maddesi uyarınca 3 yıl 9'ar ay hapse mahkûm edilmişti. Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, kararı onayladı.