Protezine haciz gelen gaziden şehitler gününde protesto

Protezine haciz gelen gaziden şehitler gününde protesto
Protezine haciz gelen gaziden şehitler gününde protesto
Bacak protezi SGK tarafından terör gazisi olmadığı gerekçesiyle geri istenen gazi Hasan Ata, protesto için '18 Mart' törenlerine protez bacağını takmadan geldi.

KONYA - Hasan Ata, 1993 yılında Gaziantep'te vatani görevini yaparken cinnet geçiren asker arkadaşının tüfeğiyle ateş açması sonucu sağ bacağını kaybetti. Ata'ya 'Vazife malulü' statüsünde, SGK Genel Müdürlüğü tarafından 2009 yılında yayımlanan genelge doğrultusunda rahat ve seri kullanabileceği protez bacak takılarak ödemesi yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri, 2011 yılında protez kol ve bacak ödemeleriyle ilgili yaptığı incelemelerinde Hasan Ata'dan '3 bin 713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu' dışında kaldığı, terör gazisi olmadığı ve malulen emekli statüsünde bulunduğunu belirledi. Müfettişlerin hazırladığı bu rapor üzerine Hasan Ata'dan elektronik protez bacak takıldığı için faiziyle birlikte 74 bin lira istendi. Hasan Ata, SGK'nın istediği parayı ödemeyince hakkında icra takibi başlatıldı. Parayı ödeyecek gücü olmadığını ve kurumun yaptığı yanlışlığı düzeltmesini beklerken hakkında 15 Şubat tarihi itibariyle Konya 1'inci İcra Mahkemesi'ne icra takibi işlemi başlattığını öğrenen Ata, şoke oldu.

PROTEZ BACAĞINI ÇIKARARAK TÖRENE KATILDI
Hakkında haciz işlemi başlatılan gazi Hasan Ata, kendisiyle ilgili uygulanan işlemleri protesto etmek için bugün Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen 18 Mart Şehitler Günü Anma Programı'na protez bacağını takmadan koltuk değnekleriyle geldi. Protesto amaçlı koltuk değnekleriyle törene katıldığını belirten Ata, yaşadığı problemin basında yer almasının ardından yetkililerden hiç kimsenin kendisiyle görüşmediğini öne sürdü. Durumunun fark edilmesi üzerine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın törende yanına gelerek konuştuğunu belirten Ata, şunları söyledi:

"Protezimi protesto amaçlı takmadım. Programda Valimiz Aydın Nezih Doğan ve AK parti Konya Milletvekilimiz Mustafa Kabakçı ile görüştüm. 'Bu sorunu SGK çözmese bile biz kendimiz çözeriz' diye söz verdiler. Biz bu söze güveniyoruz. Bu konuyu halledeceklerini söylediler. İnşallah sözlerinde dururlar. Çünkü daha önce de kurum yetkilileri bu konuyu halledeceklerini söylemişlerdi, ama hallolmadı ve hakkımızda icra takibi başlatıldı. Valimiz ve milletvekilimize güveniyorum. Onların sözleri bizim için daha itibar edici. Sonuçları bekleyip göreceğiz."

Kendisi gibi Türkiye genelinde çok sayıda gazi bulunduğuna dikkat çeken Ata, "Bizim sorunumuz çözüldükten sonra emsal teşkil edeceğini düşünüyorum. İnşallah o arkadaşların da sorunları çözülür. Çünkü biz bu uzuvlarımızı asker ocağında kaybettik." dedi.

DHA - Mehmet Kayhan YILDIZ