Protokol konuştu, çocuklar soğuktan ağladı

Soğuk havasıyla ünlü Kars'ta okul açılırken protokol gecikti, konuşmalar uzadı, ayakta dikilen minik öğrenciler soğuktan bayıldı.
Kars merkeze 35 kilometre mesafedeki...
Haber: MUKADDER YARDIMCIEL / Arşivi

KARS - Soğuk havasıyla ünlü Kars'ta okul açılırken protokol gecikti, konuşmalar uzadı, ayakta dikilen minik öğrenciler soğuktan bayıldı.
Kars merkeze 35 kilometre mesafedeki Esenyazı Köyü'nde yaptırılan ilköğretim okulunun açılışı için 177 öğrenci saat 09.00'dan itibaren
okulda toplanmaya başladı. Öğrenciler, okulda kendi imkânlarıyla ısınmaya çalışırken, köyün kadın ve erkekleri de protokol için kurulan çadırdaki sobanın başına toplandı. Saat 12.00'de başlaması gereken tören için öğrenciler 15 dakika önce alana getirildi. Protokolün 35 dakika gecikmesiyle tören saat 12.35'te başladı. Törene Vali Mehmet Ufuk Erden, AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır, Belediye Başkanı AKP'li Naif Alibeyoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici ile köylüler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından sıra şiir ve folklor gösterisine geldi. Bu arada 30 anasınıfı öğrencisi üşümeye başlayınca aileleri atkı ve eldivenlerle onları ısıtmaya çalıştı. İl Milli Eğitim Müdürü'nün konuşması sırasında kar yağışı başladı.
Kayıp milletvekili de ortaya çıktı
Daha sonra kürsüye, geçen hafta yerel bir gazetede 'Kayıp Milletvekili' olarak tanımlanan AKP Kars Milletvekili Zeki Karabayır çıktı. Bu sırada herkes birbirine sokularak ısınmaya çalışıyordu. Vali Mehmet Ufuk Erden'in konuşma yapmak için kürsüye geldiği sırada dördüncü sınıf öğrencisi Fatma İnalkaç baygınlık geçirdi. Öğrencilerin çektiği eziyeti gören Vali Erden, konuşmasını uzatmayarak açılışa geçti.