Protokolde 'tiyatro'

5. Uluslararası Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Buluşması'nın açılış töreninde, devletin iki üst düzey bürokratı kavga etti.

TRABZON - 5. Uluslararası Karadeniz'e Kıyısı Olan Ülkeler Tiyatro Buluşması'nın açılış töreninde, devletin iki üst düzey bürokratı kavga etti. Trabzon'da yapılan festivalin açılış törenine vali Aslan Yıldırım, belediye başkanı Volkan Canalioğlu, jandarma alay komutanı albay Şinasi Çaşkurlu, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Tamer Levent, yerli ve yabancı tiyatrocular katıldı.
'Ben koymam'
Sıra çelenk koymaya geldiğinde Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcısı Levent, vali Yıldırım'a, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın çelengini Atatürk Anıtı'na birlikte koymayı teklif etti. Yıldırım, "Sizin bakanlığınızın çelengi. Buyurun siz koyun" diyerek reddetti.
Yıldırım, daha sonra, Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Murat Gökçer'i kastederek, "Murat'la koyabilirsiniz" dedi. Levent de bunun üzerine, "Siz buranın valisi olarak çelengi koymazsanız, ben hiç koymam" yanıtını verdi. Bu gerginliğin ardından çelengi, Atatürk Anıtı'na Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Murat Gökçer koydu.
'Sarhoş herif'
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'ndan sonra vali Yıldırım'la Levent arasındaki gergin diyalog devam etti. Murat Gökçer kürsüde konuşurken, Levent'in elleri ceplerinde yanına yaklaşması üzerine vali Yıldırım, "Devletin valisinin yanına nasıl geliyorsun? Ellerini cebinden çıkar" diye uyardı. Tamer Levent ise ellerini cebinden çıkarmayacağını söyledi.
Vali Yıldırım'ın, "Sarhoş herif. Yanına yaklaşılmıyor kokudan. Alkol kokuyor bu" sözleri üzerine Levent de, "Bana nasıl böyle davranabilirsiniz?" deyince gerginlik bu kez kavgaya dönüştü. Görgü tanıklarına göre vali tekme atarken, Levent de karşılık verdi. Olayın büyümesini araya giren koruma ve bürokratlar önledi.
Validen suç duyurusu
Gerginlik sırasında Trabzon Devlet Tiyatrosu Müdürü Murat Gökçer fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Vali Yıldırım, tören sonunda Levent hakkında 'Görev yerinde alkollü bulunmak' ve 'Valiliğe hakaret'ten suç duyurusunda bulundu.
Kaldığı otelden polisler tarafından emniyete getirilen Levent, ifadesi alındıktan sonra Numune Hastanesi'ne götürülerek alkol testinden geçirildi. Levent 120 promil alkollü çıktı. Savcılığın talimatıyla Levent serbest kalırken, evrak soruşturma için savcılığa gönderildi.
Olaydan sonra vali Yıldırım, "Alkol raporuyla bakanlığa başvuracağız. Devlet memuru hakkında suç duyurusunda bulunmak bize yakışmaz" dedi. Levent ise, "Bana sarhoş denilecek bir durum yok. Alkolü akşam aldım, gündüz değil" diye konuştu.
(Radikal, dha)