Protokolün konuşmaları uzayınca 'üstün yetenekli' öğrenciler uyudu

Protokolün konuşmaları uzayınca 'üstün yetenekli' öğrenciler uyudu
Protokolün konuşmaları uzayınca 'üstün yetenekli' öğrenciler uyudu
Edirne Valiliği tarafından düzenlenen ve 8 Balkan ülkesinden 150 üstün yetenekli öğrencinin katıldığı 'Akademi Rumeli'nin açılış töreninde, protokol üyelerinin konuşması uzayınca, salondaki çok sayıda öğrenci uyukladı.

EDİRNE – Lise ve üniversite çağındaki 17 ile 25 yaş arasındaki üstün yetenekli ve üstün zekalı Türk çocuklarını 10 gün süreyle Edirne’de buluşturarak sanat atölyelerinde 30 yazar, çizer ve yönetmenin vereceği eğitimle yarının sanatçılarının yetiştirilmesine zemin hazırlamak amacıyla düzenlenen Akademi Rumeli projesi başladı. Türkiye , Bulgaristan, Gagauz Yeri, Kırım, Kosova, Makedonya, Romanya ve Yunanistan’dan gelen 150 öğrenci 2-10 Eylül tarihleri arasında Balkanlar'da edebiyattan düşünceye, güzel sanatlardan sahne sanatlarına kadar çeşitli eğitimler alacak.

Projenin açılışı Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde Edirne Valisi Hasan Duruer ve çok sayıda daire müdürü ve öğrencilerin katıldığı törenle başladı. Açılış töreninde, protokol üyelerinin konuşmaları uzayınca, proje için Edirne’ye gelen çok sayıda öğrenci oturduğu yerde uyukladı. Bazı katılımcılar, uyuduklarını belli etmemek için güneş gözlüğü taktı.

Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Edirne Valisi Hasan Duruer, öğrencileri Edirne’de görmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA