Provokatör öfkeli: Bu devletin de...

Provokatör öfkeli: Bu devletin de...
Provokatör öfkeli: Bu devletin de...

Ömer Ulusoy, cezaevinden adliyeye getirilirken gazetecileri görünce ?bozkurt? işareti yaptı. Ulusoy kendisine provokatör denmesine de alınmış.

Antalya - Akdeniz Üniversitesi’nde geçen yıl 6 Nisan’da tabancayla ateş açan provokatör Ömer Ulusoy, 12’nci duruşmasında da tutuklu kaldı. Ulusoy duruşma salonundan çıkarılırken, “Bu devletin de milletin de...” diyerek kahretti.
Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’ndeki Akdeniz Öğrenci Yurdu’nda 6 Nisan 2008’de karşıt görüşlü öğrencilerle dışardan gelen kişilerin karıştığı olaylarla ilgili davanın görülmesine Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün gerçekleştirilen duruşmayla devam edildi. Tutuksuz 44 sanık ile birlikte yargılanan Ömer Ulusoy, cezaevi aracıyla adliyeye getirilirken gazetecilere ‘bozkurt işareti’ yaptı.
Duruşma sırasında söz alan Ömer Ulusoy, “Bu olaylar sırasında hiçbir zaman öldürme kastım olmamıştır. Ben grupların karşı karşıya gelmesini önlemek istedim. Eğer öyle olsaydı ölü ya da yaralı olurdu. Basında provokatör diye yazıyorlar. Abartıyorlar. Biz kaçıyorduk. Psikolojik olarak cezaevinde bittim. Maddi ve manevi olarak bittim. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Mahkeme Başkanı Süleyman Teke ise olaylar sırasında basın mensuplarından ve polisten elde edilen olay sırasındaki CD’lerin 25 Mayıs’ta izlenmesine karar verdi ve duruşmanın da 27 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, Ulusoy’un tahliye talebini ise reddetti.

Tahliye bekliyordu
Bu karar üzerine bir süre yerinden kıpırdamayan ve bu duruşmada kesin tahliye edilme umuduyla mahkemeye geldiği belirtilen Ömer Ulusoy’un, jandarmaların arasında mahkûmların bulunduğu koridora doğru götürülürken, “Bu devletin de milletin de.” dediği duyuldu. Bu sırada jandarma Ulusoy’un ağzını kapattı.
Çıkışta açıklama yapan Ömer Ulusoy’un avukatı Ayhan Atasayar, artık bir karar verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bir yılı aşkın süredir cezaevinde. Bu duruşmada tahliye olacağını umut ediyordu. Morali çok bozuldu. Artık bu davanın bitirilmesi gerekiyor. Buna inanıyoruz. Gelecek duruşma karar çıkar diye umut ediyoruz” dedi. (dha)