Psikiyatrist Defne Eraslan: 'Anne babalar paniğe kapılmasın'

Psikiyatrist Defne Eraslan: 'Anne babalar paniğe kapılmasın'
Psikiyatrist Defne Eraslan: 'Anne babalar paniğe kapılmasın'
Psikiyatrist Defne Eraslan, geçtiğimiz Cumartesi günü Ataşehir'deki Develi'de, çocuk oyun alanında gerçekleşen asitli saldırı sonrasında çocuklarını oyun alanlarına bırakmak konusunda endişe duyacak ebeveynlere, gerekli güvenlik ortamının sağlandığından emin oldukları yerlerde çocuklarını yalnız bırakmaktan korkmamaları gerektiğini ifade etti.
Haber: Birce Altay - birce.altay@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Geçtiğimiz Cumartesi günü Ataşehir Develi’deki oyun alanında, görevli genç kadının eski sevgilisi olduğu iddia edilen bir adamın çocuklara asit olduğu söylenen bir maddeyi dökmesi Türkiye gündemine oturdu. Olayın detayları aydınlatılmaya çalışılırken, yetkililer bu alanların güvenlik açıklarını değerlendirdi. Bu tür bir olayın anne babalar üzerinde yaratacağı potansiyel endişeyi ise, klinik psikiyatr Defne Eraslan ele aldı.

Olayı değerlendiren Eraslan, saldırıyı yapan kişinin direkt olarak çocuğu hedef almış olmasının düşük bir ihtimal olduğunu, bu tür vakaların teoride mümkün ancak pratikte oldukça az karşılaşıldığını belirtti. Yapan kişinin çocuğun ailesiyle yaşadığı bir husumet yüzünden çocuğu hedef almış olma ihtimalini de değerlendiren Eraslan, iddia edildiği gibi çocuklarla ilgilenmekten sorumlu genç kadınının hedef alınmış olması durumunda da saldırganın benzer kişilik bozuklukları gösteriyor olabileceğine dikkat çekti.

Yaşanan bu korkunç olay yüzünden anne babaların çocuklarını bu tür alanlarda yalnız bırakmak istemeyebilecekleri ve endişe duyabilecekleri konusunda ise Eraslan, bu olay yüzünden oyun alanlarının kapatılması gibi bir düşüncenin desteklenmemesi gerektiğini belirtti. Çocuğun tek başına bırakılmasının yaşıyla ilgili olduğunu söyleyen Eraslan, gerekli güvenlik önlemlerinin alındığından emin olunan yerlerde çocukların yalnız bırakılabileceklerinin altını çizdi. Anne babaların bu olay yüzünden çocuklarını yalnız bırakmaktan kaçınacak olmalarını üzücü olarak değerlendiren Eraslan, Develi’de yaşanan olayda yaralanan çocuğun anne babasının da sorumsuz olmakla suçlanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Oyun alanlarında güvenlik yok, tehlike çok!

 

Ünlü kebapçıdaki oyun alanında çocuklara asitli saldırı!