Psikologlar: Dayanışma önemli

Psikologlar, depremlerin yol açtığı korku ve paniğe karşı vatandaşlara çeşitli önerilerde bulundu. Türk Psikologlar Derneği...

İZMİR - Psikologlar, depremlerin yol açtığı korku ve paniğe karşı vatandaşlara çeşitli önerilerde bulundu. Türk Psikologlar Derneği, şu bilgileri verdi:

 • Bu olayı yaşayan herkes benzeri şeyleri hissediyor, onlarla dayanışma içinde olun. Alkol, uyuşturucu benzeri zararlı maddelerden uzak durun. Kendinizi güvende hissettiğiniz yerlerde olmaya çalışın.
 • Deprem anında neler yapabileceğinize ilişkin tatbikat yapın. Olası bir deprem sırasında aile bireylerinin yapacakları işleri belirleyin.
 • Gevşemek için hareket edin, sevdiğiniz şeylerle uğraşın. Depremin kendisine değil daha öncekiler gibi kısa bir süre sonra geçecek oluşuna odaklanın.
 • Çocuklar parmak emme, altını ıslatma gibi davranışlara geri dönebilir, kâbuslar görüp yalnız yatmaktan korkabilir. Onlara dokunun, sarılın, fiziksel temas çocuklar için çok yararlıdır. Oyun imkânı tanıyın, yaşadıklarını resme dökmeleri için materyal sağlayın. Hayatın normale dönmekte olduğu duygusuna varması için uyku, yemek, oyun gibi faaliyetlerini eskisi gibi zamanında yaptırın.
  Travma grubu hazır
  İzmir Psikologlar Derneği Başkanı Deniz Özer Eryılmaz da, 1999 Marmara depreminin ardından gönüllü bir 'Travma Grubu' kurduklarını, bu grubun ciddi çalışmalar yaptığını ve ihtiyaç halinde göreve hazır olduğunu açıkladı. Eryılmaz, "Depremden korkmak doğal ve normal. Korkuların paylaşılarak azaltılması gerekir" dedi. (aa, dha)


  • http://www.radikal.com.tr/7609147609140

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.