Psikolojik etkiyle 'baz' gitti

İSTANBUL - Acıbadem’de yerleşim yerine çok yakın olan elektrik direğindeki baz istasyonunun kaldırılması amacıyla açılan davada, Üsküdar 4. Asliye Hukuk Mahkemesi, baz istasyonunun ‘insan yaşamında tehlike ve kaygı yarattığı’ gerekçesiyle kaldırılmasını öngördü. Karar, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nce onandı.
Çamlıca Konakları’nda oturan İÜ öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ersan Şen, eşi Arife Şen ile komşuları sokak üzerindeki elektrik direğine kurulu bulunan baz istasyonunun kaldırılması için iki yıl önce mahkemeye başvurdu. 4. Asliye Hukuk Mahkeme’sinde psikolog bilirkişiden istenilen raporda, baz istasyonunun davacıların algılamalarını ve sosyal yaşamlarını olumsuz şekilde etkilediği yönende görüş bildirildi. Hâkim de bu hizmetin’ davacıların zararına olduğunu kabul ederek tesisin kaldırılması gerektiğine karar verdi.
Davalıların temyiz başvurusu üzerine, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, geçen ay davalıların karar düzeltme talebini reddederek kararı onadı. Avukat Barış Çabuk, elektrik direğine kurulu baz istasyonunun kaldırılması yönündeki  kararlarının Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguladı. (aa)