@ismailsaymaz

Psikolojik tedavi görürken silah vermişler!

Psikolojik tedavi görürken silah vermişler!
Psikolojik tedavi görürken silah vermişler!
Manisa Sarıgöl'de intihar eden ve halen komada olan er Adem Kocakaya'ya psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle tedavi gördüğü halde silah verildiği ortaya çıktı!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - TSK’da intiharların ardı arkası gelmiyor. Sadece ocak ayında dört intihar ve bir intihar girişimi gerçekleşti. Son iki olay dün Manisa’da iki jandarma biriminde meydana geldi. Sarıgöl İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli Adem Kocakaya’nın halen komada olduğu belirtiliyor. Kocakaya’nın ailesi, yeğeninin psikolojik sorunları olduğunu, orduda tedavi gördüğü halde kendisine silah verildiğini kaydederek, dava açacaklarını söylüyor. Asker Hakları Platformu’ndan Tolga İslam ise, “Sivil mercilerin derhal harekete geçmesi, bu intiharların tek tek araştırılması, arkasında yatan nedenlerin bulunması ve bir çözümün getirilmesi gerekiyor” diyor.
Manisa Sarıgöl İlçe Jandarma Komutanlığı’nda usta birliğini yapan Adem Kocakaya, önceki gece nöbet sırasında silahını başına dayayarak, ateş etti. Ağır yaralanan Kocakaya, halen Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi altında tutuluyor. Komada olduğu ifade edilen Kocakaya’nın durumu ciddiyetini koruyor. Adını açıklamak istemeyen bir yakını, Adem’in psikolojik rahatsızlıkları olduğunu, hatta bu nedenle TSK’da tedavi gördüğünü, buna rağmen terhis edilmediği gibi eline silah verilerek nöbete gönderildiğini kaydederek, “Adem’in durumu ciddi. Nöbette silahla çenesinden ateş etmiş. Bir yıllık askerdi. 115 günü kalmıştı. Psikolojik sorunları vardı. Askere gitmeden önce de vardı. Altı yaşındayken annesini kaybetmişti. Yaşı küçük olduğu için psikolojisi etkilenmişti. Fakat tedavi olacak kadar rahatsızlığı bulunmuyordu. Manisa’daki askeri hastanede de psikolojik tedavi görmüş. İlaç tedavisi görmüş. Terhis etmek bir yana, silahla nöbete göndermişler, eline silah vermişler. İlaçları da ‘Beni aptallaştırıyor’ diyerek, kabul etmemiş. Normalde terhis etmeleri gerekirken yapmıyorlar. Üstleri, silah kullanma talebinin kendisinden geldiğini söylüyor. Kanaatim o ki, ihmal askerindir. Tüm hukuki yollara başvuracağız.”

AYNI İLDE AYNI GÜN

Bu arada Asker Hakları Platformu’nun derlediği bilgilere göre; ocak ayında dört er intiharı yaşandı. Manisa Sarıgöl’de Adem Kocakaya ile aynı gün Turgutlu İlçe Jandarma’da askerliğini sürdüren Selim Kara da tüfeği başına dayayıp ateşleyerek intihar etti. 22 Ocak’ta İzmir 7. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı’nda görev yapan Yasin Şimşek, 21 Ocak’ta da Gaziantep Lojistik Destek Komutanlığı’ndan İbrahim Acar, 19 Ocak’ta ise İzmit Cezaevi’nde görevli Emre Ersöz hayatlarına son verdi.
Asker Hakları Platformu Sözcüsü Tolga İslam, geçen yıl ocak ayında dokuz, tüm yıl boyunca 70 askerin intihar ettiğini, bu rakamın aynı yaştaki sivillere göre iki buçuk kat daha fazla olduğunu belirterek, acil önlem alınması çağrısında bulundu. İslam, şöyle dedi, “Bu ay özellikle Ege’de üç intihar yaşandı. İkisi dün Manisa’da meydana geldi. Bir şey mi oluyor? Baskı mı var çocukların üzerinde? Aynı kurumda beş günde beş intihar nasıl yaşanır? Kim bunun sorumluluğunu üstlenecek? TSK içinde ne olup bittiğini öğrenemedikçe bunlar devam edecek. Genelkurmay, ‘Can Dostu’ gibi, bir askeri diğerine zimmetleyen yöntemlerle 30 yıllık bu sorunu aşamaz. Ayrıca biz Genelkurmay’ın verdiği bilgiye ne kadar güvenebiliriz? Sivil mercilerin derhal harekete geçmesi, bu intiharların tek tek araştırılması, arkasında yatan nedenlerin bulunması, bir çözümün getirilmesi gerekiyor.”