'Psikopatik bir cinayet'

Adli Tıp uzmanı Doç. Dr. Gökhan Oral, Üzeyir Garih'in, önceden tasarlanmadan,
plansız, ancak hışımla gerçekleştirilen psikopatik bir cinayetle öldürüldüğünü söyledi.

İSTANBUL - Adli Tıp uzmanı Doç. Dr. Gökhan Oral, Üzeyir Garih'in, önceden tasarlanmadan,
plansız, ancak hışımla gerçekleştirilen psikopatik bir cinayetle öldürüldüğünü söyledi.
Cerrahpaşa Tıp Fekültesi öğretim
üyesi Oral, konuyla ilgili hazırlık soruşturması evrakı, olay yeri keşfi sonuçları ve otopsiyle ilgili verilere bakarak suçlu profili çıkarabilmenin mümkün olduğunu belirterek, "Ancak bu olayla ilgili yazılı ve görsel basından takip ettiğim kadarıyla bilgiler sürekli değişiyor. O yüzden bu cinayeti işleyenin kim ya da kimler olduğuna ilişkin kesin tahliller yapmak güç" dedi.
'Hırsla bıçaklanmış'
İşadamı Üzeyir Garih'in 10 bıçak darbesiyle öldürülmesinden hareketle cinayetin 'hışımla işlenmiş impulsif' diye tanımlanan önceden tasarlanmayan ve nasıl yapılacağı planlanmayan bir olay olduğunu anlatan Oral, "Suçlu profilini suçun motivasyonu belirler. Hırsızlık, gasp, terör gibi eylemler suç motivasyonu diye tanımlanır. Buradaki motivasyon ise hırs olarak karşımıza çıkıyor. Garih, hırsla bıçaklanmış. Erişkin genç bir erkek tarafından gerçekleştirilmiş psikopatik bir cinayet gibi duruyor." diye konuştu.
'Keşifte uzman bulunmalı'
Oral, bu tür olaylarda keşif sırasında Adli Tıp uzmanlarının bulunması gerektiğinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Uzmanların olması delillere ulaşılmasını kolaylaştırır. Polisin olaylara felsefi bir yaklaşımı vardır. Tümdengelim ve tümevarım metotlarıyla elde edilen her yeni bilgiyle birden fazla senayro üretebilirler.
Ama Adli Tıp uzmanları bilimsel yöntemler ve psikolojik tahliller yapılmasını sağlar" diye konuştu.