PTT Anonim Şirket oluyor

PTT Anonim Şirket oluyor
PTT Anonim Şirket oluyor
TBMM Genel Kurulu'nda, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş'nin kuruluşu, yapılanması ve faaliyet konularına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısı görüşülüyor

TBMM - Temel kanun olarak görüşülen tasarı üzerine söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, tasarıyla PTT işçilerinin sendikal haklarının kısıtlanacağını, taşeronlaşmaya gidileceğini savundu. Kaplan, 30 yıldır bu kuruma hizmet vermiş olan çok sayıda emekçi bulunduğunu, bunların haklarının korunması gerektiğini kaydetti.
Cep telefonlarına gelen reklam mesajlarına değinen ve telefonunu göstererek 10 tane reklam mesajı bulunduğunu belirten Kaplan, "Reklam bombardımanına tabi tutup işkence ediyorlar" dedi. Kaplan, bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

MHP Adana Milletvekili Ali Halaman, artık özelleştirmenin "serbestleşme" adı altında yürütüldüğünü savundu. Halaman, köklü bir geçmişe sahip olan posta hizmetlerinin 173 yıldır bir marka olduğunu belirterek, "Marka olmuş böyle bir kurumu neden satıyorsunuz? Ekonomiye katkısı ne olacak? Keşke hükümet, bunu yaparken de akil adamlar çıkarıp da sorsaydı" diye konuştu.

CHP ’Lİ EYİDOĞAN: VATANDAŞIN FİKRİ ALINMADI

CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, tasarının gerekçesinde, posta hizmetlerinin enformasyon çağının getirdiği standartlara uyması gerektiğinden bahsedildiğini ancak yapılan anketlerde vatandaşın bu konuda fikrinin alınmadığını dile getirdi.

Eyidoğan, posta hizmetlerinde tekelden kurtulmanın öne sürüldüğünü ancak aslında bu tasarıyla yeni bir tekel ortaya çıkarıldığını, bunu tasarının birçok maddesinde tespit ettiklerini söyledi .(aa)