PTT Bank 2.3 milyon lira kaptırmış

ANKARA - PTT merkezleri hırsızların son gözdesi oldu. Son beş yılda meydana gelen hırsızlık ve gasp olayları nedeniyle PTT toplam 2 milyon 375 bin TL kayba uğradı. Son olaylarda, çalınan paraların PTT çalışanlarından tahsil edilmek istenmesi tepki çekerken, Haber Sen, bu durumdaki personelin dava açmasını istedi. Çok yüklü paraların olmadığı şubeleri soyanların kredi kartı mağdurları olduğu ileri sürülüyor.
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün yazılı soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım PTT’deki hırsızlıklara ilişkin bilgi verdi. Buna göre beş yılın bilançosu şöyle:

* PTT merkez müdürlükleri ve şubelerinde çalışırken soygun, hırsızlık ve gasp olayları sonucu üç personel öldü, beş personel de yaralandı. 

* Son beş yıldaki hırsızlık ve gasplar nedeniyle PTT 2 milyon 375 bin TL kayba uğradı. 

1078 güvenlik görevlisi
* PTT idaresince, 2008 Haziran itibarıyla 998 merkez, 2 bin 195 şube ve 652 acentelik olmak üzere toplam 3 bin 845 işyerinde hizmet veriyor. PTT Bank olarak düzenlemesi yapılmış PTT merkezlerine kamera sistemi kurulumu çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda 382 PTT merkezinde kamera sistemi kurulu. Güvenli bölge olarak tanımlanan kamu binaları, askeri bölgeler ve büyük alış-veriş merkezleri dışında kalan işyerlerinin tamamına alarm sistemi bağlandı. 

* PTT şubelerinde 755’i özel güvenlik olmak üzere 1078 güvenlik personeli var.
2 bin 375 PTT Merkez Müdürlüğü’ne kapalı devre kamere (CCTV) sistemi alımı için 29 Mayıs 2008’de ihaleye çıkıldı.

Soygunda ‘ayağa kalkana’ dava
Ulaştırma Bakanı Yıldırım, gasp ve silahlı soygun olayları sonucu ortaya çıkan PTT zararına karşılık, olaya karışan personelden herhangi bir tazmin isteminde bulunulmadığını belirtti. Bakan, hırsızlıklarda personelin ihmali bulunan durumlara özgü olmak üzere PTT alacağının sorumlu personelden tahsili için son 2007 ve 2008 yıllarında toplam 10 dava açıldığını duyurdu.
PTT çalışanlarının örgütlü olduğu Haber Sen ise bazı personelin soygun sırasında ‘ayağa kalkmak’ gibi gerekçelerle olaylardan sorumlu tutulduğunu ve çalınan paraların bu personelden tahsil edildiğini açıkladı. Sendika, bu durumdaki personele de ‘dava açın’ çağrısı yaptı. (Radikal)