PTT'de Osman Durmuş modeli

PTT Genel Müdürlüğü'nün de Sağlık Bakanı Osman Durmuş'a özendiği ve kurumda mevcut bir...

ANKARA - PTT Genel Müdürlüğü'nün de Sağlık Bakanı Osman Durmuş'a özendiği ve kurumda mevcut bir vakıf varken, yeni bir vakıf kurup kaynak aktarma yoluna gittiği ortaya çıktı. Ulaştırma Bakanlığı, bir süre önce istifa eden Enis Öksüz'ün göreve getirdiği ekibin kurduğu bu vakıf hakkında soruşturma açtı.
Para kaynakları vakfa
Öksüz'ün ardından görevden alınan eski PTT Genel Müdürü Dursun Dağaşan, PTT Sanatoryum Hastanesi Başhekimi Veli Taner Engin ile bazı bürokratlar, 'PTT Sağlık ve Yardım Sandığı' varken 21 Aralık 2000'de 'PTT Hastanesi Vakfı'nı kurdu. Kurucular arasına PTT' nin otomasyon işlemlerinde işbirliği yaptığı Körfezbank' ın Genel Müdür Yardımcısı
Hülagü Özcan da alındı. Vakıf, Sanatoryum Hastanesi' ndeki hastalardan bağış aldı, otopark da vakfa verildi.
Hastaneye, vakıf kurulmadan önce bin kişilik spor salonu, halı saha ve 10 dakika uzaklıkta 150 yatak kapasiteli PTT misafirhanesi olmasına karşın yaklaşık 1 trilyon lira harcanarak 60 yataklı modern misafirhane yapıldı. Hastane ile 24 trilyon liralık bütçesi bulunan PTT Sağlık ve Yardım Sandığı'nın yeni kurulan vakfa devredilmesi işlemi ise Dağaşan'ın görevden alınması nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Yeni müdür soruşturma istedi
PTT'nin yeni Genel Müdürü Murat Kaya, şunları
söyledi: "Vakıf varken vakıf kuruluyor ve PTT'nin hastanesinde yatan ve arabasını park eden kişilerden toplam 21 milyar lira para alınıyor. Hem vakfın amaçları ve faaliyetleri, hem de hastaneyle ilgili Ulaştırma Bakanlığı'ndan soruşturma açılmasını istedim."